[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

LALKA W TEATRZE ŻYCIA”

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach został zainspirowany 130. rocznicą pierwszego pełnego wydania Lalki Bolesława Prusa, zasługującej na miano jednej z najważniejszych polskich powieści. Książka stała się punktem wyjścia do rozważań znacznie szerszych niż percepcja dzieła literackiego i zaprowadziła nas w rejony sztuki, teatru lalkowego, a nawet psychologii.

Już 3 września o godz. 19.00 zapraszamy do Teatru Miejskiego w Gliwicach, na spektakl pt.  „MAKBET” zrealizowany przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Dzieło Williama Szekspira w nowatorskiej adaptacji Adama Walnego  przeniesie nas do XI-wiecznej Szkocji, żeby za pomocą lalek-obiektów i lalek-symboli, gry aktorów, mistrzowsko wykonanych rekwizytów i scenografii, zastanowić się nad siłą determinującą los człowieka. „POD ADRESEM MARZEŃ” to drugi z zaproszonych przez nas spektakli lalkowych kieleckiego teatru, tym razem skierowany do widowni dziecięcej. Wybitny reżyser-czarodziej teatru lalkowego – Marek Zakostelecky, przeniesie nas w świat marzeń, który zachwyca zarówno dziecięcą, jak i dorosłą publiczność. Każdą z siedmiu części przedstawienia zrealizowano z prawdziwą maestrią w innej technice sztuki lalkowej. To wspaniałe widowisko jest niekwestionowanym zwycięzcą teatralnych festiwali i cieszymy się mogąc pokazać je gliwickiej publiczności.

Różnorodność oraz wielopłaszczyznowość motywu lalki będzie tematem panelu dyskusyjnego pt. „LALKA: tekst – kontekst – dzieło sztuki” (18 września o godz. 18.00) z udziałem ekspertów z dziedziny literatury, historii sztuki i teatru lalkowego: prof. Ryszarda Koziołka, Marty Romanowskiej i prof. Marka Waszkiela . Spotkanie poprowadzi prof. Ireneusz Gielata. Powieść Prusa jest nie tylko obrazem XIX-wiecznego społeczeństwa, w którym – jak  w lustrze – mogą przejrzeć się też współcześni Polacy. Odnajdujemy w niej motyw lalki-zabawki i topos „theatrum mundi” – jeden z najstarszych i najpowszechniejszych motywów filozoficzno-kulturowych.

24 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą – pisarzem, felietonistą, krytykiem literackim, admiratorem twórczości Bolesława Prusa i podobnie jak twórca Lalki, komentatorem i znawcą Warszawy. Varga jest także autorem opowiadania „Wokulski, pilny telefon  z Moskwy!”, czyli dalszych i alternatywnych losów Stanisława W.

Ważnym elementem projektu będą również warsztaty: artystyczne z tworzenia lalek dla rodzin, teatralne dla seniorów oraz psychologiczne dla młodzieży, podczas których postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie – jak nie stać się lalką-marionetką?

W ramach projektu zaprezentowane zostaną dwie wystawy – „CZYTAJĄC LALKĘ” iLALKI ŚWIATA”które pokażą różnorodność form, bogactwo materiałów i technik. Pierwsza, to przedsięwzięcie czterech artystek – Klaudii Gaugier, Pauliny Kary, Małgorzaty Maćkowiak i Mirosławy Truchty-Nowickiej. Każda z nich ma swój własny i niepowtarzalny styl. Zobaczymy lalki inspirowane bestiariuszem z mitologii słowiańskiej, Barby (nie Barbie) – kanon piękna w krzywym zwierciadle, potraktowany z ironią i dystansem, papierowe rzeźby z duszą i malutkie lalki przypominające żywych ludzi. Lalki świata, to kolekcja Ewy i Jagody Liszki, gromadzona przez lata, z eksponatami pochodzącymi z prawie wszystkich kontynentów, najstarsza z lalek ma ponad 150 lat. Zobaczymy m.in. lalkę nagrobną z Kuby, magiczne figurki z Indonezji, japońskie „kokesi”, lalki z Afryki, Ameryki i wielu krajów Europy.

 

Bogactwo wątków i aspektów Lalki Bolesława Prusa i lalki – przedmiotu, to fascynująca płaszczyzna do działań, dyskusji i refleksji o otaczającym nas świecie i naturze człowieka. Jego marzeniach, obsesjach, lękach i wierzeniach. To temat – rzeka, w którym zanurzymy się na dwa powakacyjne miesiące.

Zapraszamy zatem na spotkania, spektakle, warsztaty i wystawy do Miejskiej Biblioteki w Gliwicach.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.