[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

CZARNE KRĄŻKI, NIE TYLKO Z MUZYKĄ,  POŁĄCZĄ POKOLENIA

„Winylowe pokolenia” to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki” skierowany do gliwickich przedszkolaków oraz ich babć i dziadków. Chcąc jeszcze bardziej zintegrować te dwa pokolenia zaprosimy ich do uczestnictwa w wydarzeniach muzyczno-literackich z elementami warsztatów artystycznych. Wykorzystamy do tego celu płyty winylowe z muzyką, słuchowiskami i bajkami.

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu międzypokoleniowych spotkań dla czterech, grup, a każdy z nich wypełni 5 warsztatów muzyczno-literackich wokół określonych tematów połączonych z prezentacją nagrań z płyt winylowych pochodzących ze zbiorów Biblioteki:

  • „Wspomibajki” – poznajemy polskie bajki muzyczne i tworzymy własne instrumenty
  • „Piosenki dla dzieci i rodziców” Marka Grechuty – inspiracją do wesołych zabaw
  • „Co słychać? Co widać?” – tworzenie okładek płyt z naszymi ulubionymi bajkami
  • „Piosenki z plecaka pana Tik-Taka” – tworzymy zegary z płyt winylowych
  • „Bum bum winyl!” – tworzymy międzypokoleniową bum bum rurkową orkiestrę.

W program warsztatów wplecione będą konkursy plastyczne i muzyczne z nagrodami dla uczestników.

Na ostatnie spotkanie w każdym z czterech cykli zaproszony zostanie autor współczesnej literatury dziecięcej. Na zakończenie serii spotkań dla grup biorących udział w projekcie zaplanowana jest wycieczka do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie w ramach lekcji z animatorem uczestnicy „Winylowych pokoleń” nagrają słuchowisko na podstawie jednej z klasycznych, polskich bajek dla dzieci. Będzie to fantastyczna pamiątka dla dziadków i wnuków, która kojarzyć się im będzie z literaturą, muzyką, a przede wszystkim z biblioteką.

W założeniu projekt ma wpłynąć na zwiększenie ilości wspólnie spędzanego czasu, na przypomnieniu dziadkom i zapoznaniu wnuków z kanonem polskiej literatury dziecięcej zapisanej na czarnych krążkach, a także zwiększenie zainteresowania korzystaniem z usług gliwickiej biblioteki, która posiada w swoich zasobach bogaty zbiór płyt winylowych. Realizację projektu wspiera Stowarzyszenie „Od Deski Do Deski”, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach