[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

„FANTASTYCZNA” JESIEŃ W GLIWICACH!

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na trzecią odsłonę „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Projekt realizowany jest w ramach programu „Partnerstwo dla książki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim tej edycji będzie literatura fantasy i science fiction. Przez dwa miesiące odbędzie się dziesięć wydarzeń skierowanych do młodszych i starszych fanów gatunku (i nie tylko!). Nowe technologie wykorzystamy w gamifikowaniu literatury przygotowując dla czytelników mobilną grę miejską, inspirowaną kanonem literatury fantasy i SF.

W październiku zaprosimy na spotkania autorskie ze znakomitymi polskimi pisarzami – Wojciechem Orlińskim (8.10), Jakubem Ćwiekiem (16.10), Robertem M. Wegnerem (19.10), Michałem Gołkowskim (29.10) i Marcinem Szczygielskim (13.11). 15 października rysownik Szymon Teluk poprowadzi ilustratorskie warsztaty tworzenia komiksów dla młodzieży, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko zapoznać się z procesem ich powstawania, ale również znaleźć inspiracje do tworzenia własnych komiksów.

Gratką dla wszystkich fanów gatunku i okazją do poznania go „od kuchni” będzie niewątpliwie panel dyskusyjny, zaplanowany na 6 listopada, z udziałem pisarzy: Michała Cholewy i Pawła Kopijera oraz Piotra W. Cholewy – tłumacza książek m.in. Terry’ego Pratchetta. Miłośnikom cyfrowej rozrywki proponujemy spotkanie z Danielem Gizickim, scenarzystą komiksów i gier, który opowie o związkach książek z grami komputerowymi. Zwieńczeniem gliwickich spotkań literackich będzie „Fantastyczna Biblioteka”, czyli mini konwent dla fanów gatunku, który odbędzie się 21 listopada. W programie m.in.: pokaz sztuki walki z epoki średniowiecza oraz warsztaty tkackie przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Utgard, warsztaty pisania run z Ryszardem Derdzińskim, wykład Pawła Woźniaka dotyczący związków „Gwiezdnych wojen” z geologią oraz rozgrywki gier planszowych i projekcja filmu „Tolkien” ukazujący kluczowe lata z życia młodego pisarza.

„Haczyk” rozpoczynamy od ogłoszenia konkursu plastycznego „Fantastyczne portrety” skierowanego do dzieci i młodzieży, dla której świat magii, tajemnic, cudownych legend i fantastycznych istot nie ma tajemnic. Zadaniem uczestników jest stworzenie portretu jednego z bohaterów książek: „Opowieści z Narnii”, „Magicznego drzewa”, „Baśnioboru”, „Harrego Pottera” lub „Hobbita”. Ilustracje można wykonać w dwóch technikach – tradycyjnie jako praca plastyczna oraz w graficznym programie komputerowym. Konkurs trwa od 22 czerwca do 6 listopada 2020. Najlepsze prace zostaną nagrodzone oraz zaprezentowane podczas mini konwentu. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu dostępnym na stronie internetowej biblioteki.

Po raz pierwszy na spotkaniach autorskich obecny będzie tłumacz języka migowego. Niecodzienną formą promocji będą wlepki z kodami QR, które pojawią się w różnych punktach miasta, także w autobusach komunikacji miejskiej. Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych. Realizację projektu wspierają C.H. Forum oraz  Stowarzyszenie Artystyczne „FAUN-ART”, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.