[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

WIRTUALNE WAKACJE Z DUCHAMI  W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

Tegoroczne wakacje w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu były inne niż do tej pory. Niestety ze względu na stan epidemiologiczny nie mogliśmy zorganizować zajęć wakacyjnych w tradycyjnej formie, czyli  zaprosić naszych najmłodszych czytelników do biblioteki na warsztaty plastyczno-literackie. Dlatego też biblioteka zmieniła charakter pracy i „przeniosła” się do Internetu organizując Wirtualne Wakacje z Duchami.

Zebraliśmy  i opracowaliśmy legendy związane z Siewierzem oraz okolicznymi miejscowościami takimi jak: Żelisławice, Brudzowice, Gołuchowice, Wojkowice Kościelne i zaprosiliśmy do opowiadania legend osoby związane z miastem  i gminą Siewierz.

Nasze „Wirtualne wakacje z duchami” rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pan Damian Dawczyński opowiadając legendy: „O Czarnej Damie”, która podobno po dziś dzień ukazuje się czasami na siewierskim zamku oraz o „O Mądrym Pomyśle Księcia Siewierskiego”, która mówi o powstaniu zamku siewierskiego.

Z kolei Inspektor ds. Promocji Urzędu Miasta i Gminy Siewierz Pan Marcin Machura opowiadał  legendę o „Krzyżu pod Siewierzem” przedstawiającą czasy, kiedy w Siewierzu panowała zaraza.

W kolejnych odsłonach Wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu Pan Jan Bańka zaprezentował niezwykle interesującą legendę o „Dzwonie Mani z Brudzowic”, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu i sołtys Żelisławic Pani Alicja Bieniek opowiadała o „Powstaniu Żelisławic”, natomiast sołtys Wojkowic Kościelnych Pani Maria Sobczyk zaprezentowała legendy: „O rycerzu Wojko i powstaniu Wojkowic Kościelnych”, „O skarbie powstańczym”, „O studni z powidłami” i „Orzeźwiającym źródełku”.

W opowiadanie zaangażowały się również bibliotekarki prezentując pozostałe równie ciekawe legendy z Siewierza i okolic, jak choćby: „O mamonie w Sulikowie”, „O sprytnym cyganie”, „O skarbie w siewierskim kościele”, „O garncarzu Maltazarze, co ulepił diabła”, „O poszukiwaczach skarbów na siewierskim zamku”, „O garnku pieniędzy”, „O skarbie na Kadłubniej Górze” czy wreszcie „O zaproszonym przez umarłych”. Opowiadane legendy ukazywały się codziennie począwszy od 13 do 31 lipca na stronie internetowej biblioteki oraz na Facebooku.

Nagrane filmiki cały czas można oglądać na naszych stronach internetowych oraz kanale YouTube do czego serdecznie zapraszamy. Do tej pory liczba wyświetleń wyniosła ponad 1200.  Mamy również nadzieję, że nasza akcja i przedstawione legendy chociaż trochę przybliżą wiedzę dotyczącą naszego regionu i okolic, która dalej będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Nadesłała: MGBP w Siewierzu