[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Trudka odczarowuje dramat Słowackiego

czytanie5 września chętni zaczytywali się w „Balladynie” Juliusza Słowackiego, biorąc tym samym udział w dziewiątym „Narodowym Czytaniu”. Tegoroczne rybnickie czytanie przeniosło się do sieci. Hitem okazała się Trudka, lalka Teatru Marka Żyły, która w bezpardonowy sposób „rozprawiła” się dziełem wieszcza sprzed prawie 200 lat.

Na facebookowym profilu biblioteki pokazano filmy, w których znani rybniczanie wraz z bibliotekarzami, Dyrektorką biblioteki – Stanisławą Adamek  i czytelnikami czytają fragmenty dramatu.

szołtysek

Marek Szołtysek z dowcipem przeczytał „konsek ze akta drugigo pt. Dziołchy na malinach”. Kolejne fragmenty przeczytali: Jan Grzonka z Dominiką Plutą ze znanej i lubianej księgarni „Orbita” oraz Anna Drewniok z Tatą, Adamem Drewniokiem (zespół Carrantuohill). Finałowy występ kończący Narodowe Czytanie stał się hitem (6 tys. odbiorców, najlepszy wynik wśród występujących). Marek Żyła (brzuchomówca) wraz z lalką, Trudką (czyli Edeltraudą) odczarowali pompatyczność czytelniczej imprezy i samej lektury, strojąc sobie żarty z czekolady Goplany i lampy… Balladyna.

czytanie

spotkanie

Świetnym dowcipem wykazali się także zwycięzcy konkursu poprzedzającego imprezę pod nazwą „Czytanie w sieci” (przyznano trzy równorzędne nagrody). Julia i Damian Piaseccy nagrali fragment „Balladyny” z podziałem na rolę, jadąc samochodem i rozmawiając przez telefon. Z kolei Krzysztof Formanek i Agata Ogorzałek z WTZ 2 „Latarnia” przeczytali fragment „Balladyny” przebrani w odpowiednie do scenerii dramatu kostiumy. Helenka Stępień natomiast (trzecia nagroda) w zacisznym miejscu swojego salonu godnie zinterpretowała fragment aktu V.

bibliotekarki

Wirtualne Narodowe Czytanie 2020 można uznać za bardzo udane, ponieważ  już w sobotę, 5 września obejrzało je blisko 20 tysięcy osób, a liczba ta stale rośnie. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich filmów przygotowanych na tę okoliczność:

Nadesłała: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku