„Projekt Książkowe podróże w czasie i przestrzeni”
We wrześniu Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu rozpoczęła realizację projektu „Książkowe podróże w czasie i przestrzeni”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt jest skierowany głównie do dzieci, młodzieży z Bytomia i okolic, oraz do osób 60+ i osób niepełnosprawnych.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną warsztaty artystyczne, realizowane są w całości on-line, a ich efekty udostępniamy dla szerokiego ogółu odbiorców na stronie internetowej biblioteki, Facebooku oraz kanale YouTube. Przedsięwzięcia te mają na celu przedstawienie naszej instytucji, jako ciekawego, kreatywnego miejsca do spędzania wolnego czasu oraz zachęcenia, przede wszystkim dzieci i młodzież, do czytania książek. Podczas spotkań realizowanych on-line, inspirowanych klasycznymi tekstami literackimi, zamierzamy trwale podnieść kompetencje czytelnicze mieszkańców Bytomia, a przy okazji, w myśl znanej oświeceniowej maksymy „Ucząc bawić, bawiąc uczyć”, zapewnić im dobrą zabawę i niezapomniane chwile.
W trakcie zajęć, które poprowadzili on-line pracownicy firmy ModraSova, podopieczni Bytomskiego Centrum Wsparcia, Dziennego Domu „Senior-Wigor” oraz Wspólnoty Burego Misia wykonywali własne, wyjątkowe świece żelowe. Zrobienie oryginalnej świecy okazało się proste,
a przy tym było swego rodzaju wyzwaniem i świetną zabawą. Powstały przepiękne świece udekorowane kolorowym piaskiem, muszelkami, suszonymi jabłkami i kawą oraz cudownie pachnące truskawkami.
Dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego „Edterek” oraz uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu zaprosiliśmy do udziału w warsztatach malowania kolorowym piaskiem. Technika polegająca na posypywaniu piaskiem w różnych kolorach kolejnych pól kolorowanek, okazała się prosta i niezwykle efektowna. Dzieci pomalowały w ten nietypowy sposób kwiaty i postaci z bajek. Na koniec wszystkie prace zostały oprawione w antyramy.
Ostatnie warsztaty były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a wzięli w nich udział, między innymi, podopieczni Wspólnoty Burego Misia oraz dzieci ze świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu. Tematem warsztatów były zegary. Każdy
z uczestników otrzymał mechanizm zegarowy oraz tarczę, którą można było ozdobić w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Powstały zegary malowane, wyklejane, jednokolorowe, wielobarwne, inspirowane bajkami lub nawiązujące do zainteresowań ich twórców. Pomysłowość dzieci przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
Już wkrótce na kanale YouTube będzie można wysłuchać fragmentów „Dziadka do orzechów” E. T. A. Hoffmanna oraz „Kwiatów Idalki” Hansa Christiana Andersena czytanych przez słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczestniczyć on-line w zajęciach tworzenia origami przygotowanych przez pracowników biblioteki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia naszej strony internetowej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.