[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Samoakceptacja=wolność. Spotkanie z Jednooką Wojowniczką w bibliotece

Pełna pozytywnej energii, którą zaraża innych, potrafiąca cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy dnia codziennego, dająca nadzieję i swoim przykładem łamiąca stereotyp osoby niepełnosprawnej. Taka jest właśnie Jednooka Wojowniczka! Aneta Skrzypek była kolejnym gościem online raciborskiej biblioteki.

Aneta Skrzypek, znana pod pseudonimem „Jednooka Wojowniczka”, to pochodząca ze Śląska mówczyni motywacyjna. Posiada tylko jedno oko, ponieważ w dzieciństwie uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. Jej historia zatoczyła koło i dzięki swoim doświadczeniom pomaga innym. Jest autorką książki „Jednooka Wojowniczka”, która odpowiada na najczęstsze pytania zadawane przez rodziców dzieci jednoocznych jak i osób związanych z tematem niepełnosprawności.

W trakcie spotkania w bibliotece Aneta Skrzypek przypomniała słuchaczom, jak ważne jest uświadamianie młodych ludzi, że niepełnosprawność czy jakakolwiek „inność” np. w wyglądzie zewnętrznym, nie może być powodem wykluczania z grupy. Jednooka Wojowniczka przedstawiła publiczności inne osoby, które pomogły jej zaakceptować niepełnosprawność i dały siłę do wspierania innych: Nicka Vujicica – australijskiego mówcę motywacyjnego urodzonego z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn, Madeline Stuart – modelkę z zespołem Downa i Łukasza Krasonia – pierwszego niepełnosprawnego trenera rozwoju osobistego w Polsce. Sporo uwagi poświęciła także tematowi samoakceptacji, „uśmiechaniu się” do swoich wad i zalet oraz afirmacji życia.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyli goście na czacie, którzy odważnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz chętnie wchodzili w interakcję z Jednooką Wojowniczką np. szukając odpowiedzi na pytanie „w czym leży nasza wartość?”.

Nagranie spotkania dostępne tutaj: https://youtu.be/iuyLTtzhTp4

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu