[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BYTOMIU

„KSIĄŻKOWE PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI” w Bibliotece

Projekt „KSIĄŻKOWE PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI” skierowany był głównie do dzieci, młodzieży oraz do osób 60+ i osób niepełnosprawnych z Bytomia i okolic. W związku
z sytuacją epidemiczną panującą w kraju, w trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych odbiorców, działania kreatywne realizowane były w całości on-line, a efekty tych działań dostępne są dla szerokiego ogółu na portalach społecznościowych oraz kanale YouTube.

Chcieliśmy zaproponować mieszkańcom naszego miasta bibliotekę, jako ciekawą alternatywę na spędzanie wolnego czasu i zachęcić ich przy tym, zwłaszcza dzieci i młodzież, do czytania książek.

Dzięki spotkaniom realizowanym on-line, inspirowanym klasycznymi tekstami literackimi, zamierzaliśmy trwale podnieść kompetencje czytelnicze mieszkańców Bytomia, a przy okazji,
w myśl znanej oświeceniowej maksymy „Ucząc bawić, bawiąc uczyć”, zapewnić im dobrą zabawę i niezapomniane chwile spędzone w bibliotece.

W trakcie zajęć, które poprowadzili on-line pracownicy firmy ModraSova, podopieczni Bytomskiego Centrum Wsparcia, Dziennego Domu „Senior-Wigor” oraz Wspólnoty Burego Misia wykonywali własne, wyjątkowe świece żelowe. Powstały świece udekorowane kolorowym piaskiem, muszelkami, suszonymi jabłkami i kawą oraz pachnące truskawkami.

Dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego „Edterek” oraz uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu wzięli udział w warsztatach malowania kolorowym piaskiem. Technika polegająca na posypywaniu piaskiem w różnych kolorach kolejnych pól kolorowanek, okazała się prosta i niezwykle efektowna. Dzieci pomalowały w ten nietypowy sposób kwiaty i postaci z bajek. Na koniec wszystkie prace zostały oprawione w antyramy.

Ostatnie warsztaty były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
a wzięli w nich udział, między innymi, podopieczni Wspólnoty Burego Misia oraz dzieci ze świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu. Tematem warsztatów były zegary. Każdy z uczestników otrzymał mechanizm zegarowy oraz tarczę, którą można było ozdobić
w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Powstały zegary malowane, wyklejane, jednokolorowe, wielobarwne, inspirowane bajkami lub nawiązujące do zainteresowań ich twórców.

Na kanale YouTube można wysłuchać fragmentów „Dziadka do orzechów” E. T. A. Hoffmanna oraz „Kwiatów Idalki” Hansa Christiana Andersena czytanych przez słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Panie Zofię Golder i Ilonę Dobrowolską.

Zwieńczeniem projektu było ukazanie się na kanale YouTube filmów przedstawiających warsztaty artystyczne wykonywania kwiatów technikami teabag folding oraz 3D, które poprowadziła Anna Misiak, bibliotekarka Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach, a pracownikom firmy ModraSova, Panom Szymonowi i Maciejowi za przygotowanie dla nas warsztatów artystycznych.

Mamy nadzieję, że spotkamy się przy realizowaniu kolejnych projektów, tym razem na żywo.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.