[Wystawa] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

DIALOG – wystawa Alicji Ludwichowskiej w Zagłębiowskiej Mediatece

W dn. 15 lutego – 31 marca 2021 w Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu), prezentowana będzie wystawa ilustracji autorstwa Alicji Ludwichowskiej – sosnowieckiej artystki i graficzki, zatytułowana „Dialog”. Ekspozycja udostępniana będzie w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.

Punktem wyjścia do powstania cyklu „Dialog” była fascynacja bogactwem językowej metaforyzacji, inspirowanej zachowaniami zwierząt. Jedna nazwa, jeden wyraz, często łączą w sobie określenie stanu psychicznego, cech charakteru i wyglądu człowieka. Kolejne nazwy zwierząt niosą ze sobą inne emocje, różne stopnie ekspresji – zarówno pozytywnej, jak i negatywnej.

„Dialog” to zbiór ilustracji pokazujących – z przymrużeniem oka – relacje międzyludzkie i sposoby określania siebie nawzajem. To też próba zobrazowania postrzegania naszych zachowań, naszej osoby przez innych. Oglądając kolejne ilustracje, widz ma okazję do refleksji na tym, czy warto, przez swoje postępowanie i decyzje, być postrzeganym jako szczur lub kret? 😉

Alicja Ludwichowska

Alicja Ludwichowska to pochodząca z Sosnowca projektantka szeroko pojętej grafiki użytkowej. Artystka wywodzi się z sosnowieckiego studia sztuk plastycznych Wytwornia, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zawodowo współpracowała z kilkoma agencjami specjalizującymi się w projektowaniu graficznym i multimedialnym. Obecnie zajmuje się animacją społeczno-kulturalną, jest także odpowiedzialna za opiekę nad wizerunkiem graficznym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, w tym Zagłębiowskiej Mediateki.

W swoje prace często, oprócz grafiki komputerowej, wplata elementy analogowe, wychodzące z gestu ręki, używając w tym celu technik rysunkowych i malarskich. Jako największe osiągnięcie wymienia stworzenie grafiki na okładkę zespołu The Toy Dolls.

Prywatnie osoba o stu pomysłach na minutę, próbująca wszystkiego co nowe i ekscytujące. Hobbistycznie zajmuje się fotografią, muzykuje też na gitarze basowej. Chętnie angażuje się we wszystkie kreatywne projekty, które mogą nieść ze sobą twórczą satysfakcję i możliwość samorozwoju.

Wystawie towarzyszy wirtualne zwiedzanie (już wkrótce!), dostępne na kanale YouTube Biblioteki: www.youtube.com/bibliotekasosnowiec

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).