[Wystawa] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Wielkie nazwiska w Małej Galerii

„Małe i duże formy graficzne” to tytuł wystawy, jaką można oglądać w Małej Galerii Działu Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej od 15 lutego do 31 marca bieżącego roku.

Złożyły się na nią eksponaty pochodzące z gromadzonej od 20 lat kolekcji Krystiana Szczęsnego, pracownika Biblioteki Śląskiej i wieloletniego prezesa Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, zrzeszającego bibliofilów ze Śląska i z Zagłębia. Są to grafiki o różnorodnej tematyce oraz rozmaitych formach i technikach, a także unikatowe ekslibrisy i książki z dedykacjami dla kolekcjonera, który pozostaje w przyjacielskich relacjach z ich autorami – artystami.

W Małej Galerii są prezentowane dzieła ludzi o wielkich nazwiskach, zarówno z Polski, jak i z zagranicy –  z Czech, Ukrainy, Niemiec, Austrii, Rosji, Litwy czy Izraela.

Część spośród prac jest poświęcona tematyce górskiej i alpinistycznej, co wiąże się z zamiłowaniem Krystiana Szczęsnego do gór. – Tatry i Podhale są dla mnie miejscem szczególnym. Wszystko zaczęło się w 1979 r., kiedy pierwszy raz zobaczyłem Morskie Oko i jego otoczenie. Doznałem wtedy zauroczenia, które trwa do dziś – mówi.

Efektem fascynacji górami jest niewątpliwie „Siwo mgła”, grafika autorstwa Tadeusza Michała Siary, mistrza akwaforty, który poświęcił ją Wojciechowi Kilarowi, twórcy poematu wokalno-symfonicznego o takim samym tytule. Stąd w dolnej części pracy, przedstawiającej spowity mgłą Giewont, nuty pochodzące z kompozycji Kilara.

Muzykę „słychać” też w grafice „Koncert” Jerzego Jędrysiaka, artysty z Zakopanego. W tej misternie wykonanej pracy koncertuje nie tylko wiolonczelistka, ale i cała przyroda, przedstawiona na impresjonistyczną modłę.

Mała Galeria Biblioteki Śląskiej; fot. Krystian Szczęsny

Misterność znajdziemy również w dziełach „poety akwaforty”, czyli Jana Szmatlocha. Zarówno w cyklu grafik „Zwrotnica”, jak i „Bez adresu” widać niezwykłą precyzję. Jak podkreślają znawcy, jego prace to świadectwo, „jak najprostszymi środkami można kreować wizje pulsujące napięciami przestrzennymi”.

Odbiorcom poszukującym efektu odrealnienia, udramatyzowania i spiętrzenia rekwizytów polecamy prace Pavla Hlavatego, czeskiego grafika, historyka sztuki i filozofa, który odzyskał możliwość wystawiania swoich prac w jego kraju dopiero w 1989 r., po aksamitnej rewolucji. Wcześniej, jako człowiek kojarzony z Praską Wiosną, miał zakaz publikowania.

Żadne słowa nie opiszą jednak dzieł sztuki. Aby w pełni zachwycić się grafikami, trzeba je zobaczyć z bliska. Dlatego wszystkich miłośników sztuki, wszystkich ciekawych świata i lubiących obcować z niezwykłą energią artystów oraz wszystkich, którzy pragną wyrwać się z domu i doświadczyć wrażeń estetycznych – zapraszamy do Małej Galerii Biblioteki Śląskiej (Katowice, ul. Ligonia 7).

Wśród tych poszukiwaczy wartości estetycznych nie może oczywiście zabraknąć bibliofilów ceniących sobie ekslibrisy, które uchodzą za szlachetną formę graficznych znaków własnościowych książek. Ekspozycja tych miniaturowych dzieł sztuki pokazujących więź właściciela z książką będzie prawdziwą ucztą dla oka.

Zazwyczaj Mała Galeria pozostaje do dyspozycji artystów niepełnosprawnych. Tym razem jest inaczej. Ale najważniejsze, że prace, które można tu podziwiać, zawsze są owocem pasji: i artystów, i kolekcjonerów.       

W Małej Galerii swoje prace prezentują: Ryszard Bandosz, Robert Baramov, Wojciech Barylski, Krzysztof Marek Bąk, Richard Bong, Czesław Borowczyk, Ireneusz Borowski, Jewgienij Bortnikow, Andrzej Bortowski, Jiří Brazdá, Eugeniusz Delekta, Paweł Delekta, Zbigniew Dolatowski, Henryk Feilhauer, Hanna T. Głowacka, Piotr Gojowy, Edward Grabowski, Grzegorz Hańderek, Pavel Hlavatý, Miroslav Hlinka, Toni Hofer, Wojciech Jakubowski, Zbigniew Janeczek, Jerzy Jędrysiak, Zbigniew Jóźwik, Yaroslav Kachmar, Herbert Kisza, Krzysztof Kmieć, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Michał Książek, Zbigniew Kubeczka, Joanna Kucharczak, Leonid Kuris, Ewa Kutylak, Wojciech Łuczak, Tomasz Pietrek, Gienadij Pugaczewski, Katarzyna Pyka, Elżbieta Radzikowska, Mijole Saltenite, Małgorzata Seweryn, Tadeusz Michał Siara, Paweł Steller, Jan Szmatloch, Kazimierz Szołtysek, Pietro Paolo Tarasco, Czesław Woś i Agnieszka Zawadzka.

Nadesłał: Dział Biblioterapeutyczny BŚ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *