[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIKOŁOWIE

18 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie miały miejsce dwa wydarzenia, które wpisały się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich 1919-1920-1921.

Pierwsze wydarzenie to kolejna część wystawy „Mikołów – małe miasto, wielka historia”, która przygotowywana jest w związku ze zbliżającym się 800-leciem naszego miasta. Prezentowana część wystawy obejmuje tematycznie I, II i III powstanie śląskie oraz okres plebiscytu w Mikołowie. Wystawę opracowały Bożena Holeczek i Anna Wojtkowska-Witala, które podkreślają, że prezentowany materiał nie wyczerpuje tematu i ma być zachętą do poszukiwań w archiwach domowych, a przede wszystkim poznawania historii Mikołowa i najbliższej okolicy.

Na wystawę składa się 18 roll-upów.

Drugie wydarzenie to spotkanie autorskie z Aliną Bednarz i Katarzyną Tobór-Osadnik zatytułowane „O uczestniczkach powstań śląskich, poszukiwaniu, odkrywaniu i opisywaniu kobiecych historii”. Alina Bednarz i Katarzyna Tobór-Osadnik to współautorki książek „Patriotki ze Śląska”, „Patriotki ze Śląska. W służbie Polsce”, „Ambulansem przez Śląsk. Cztery lekarki w powstaniach Śląskich”, komiksu „Patriotki ze Śląska. Historia polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku”. O swoich poszukiwaniach i kobiecych odkryciach opowiadały z wielką pasją i zaangażowaniem, budząc w słuchaczach chęć do poznawania losów niezwykłych, ale często zapomnianych kobiet na Górnym Śląsku. Zaprezentowały również zwiastun filmu „Kobiety powstań śląskich”, który wkrótce będzie miał swoją premierę, a we wrześniu zostanie zorganizowany pokaz w mikołowskiej bibliotece.

Nadesłała: Anna Wojtkowska-Witala