[Wystawa] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Modelarstwo batalistyczne Stanisława Mamcarza. Wystawa

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. Modelarstwo batalistyczne, którą od 6 do 25 lipca br., prezentować będziemy w gablotach, znajdujących się w holu Biblioteki Głównej.  Modele militariów z okresu I i II wojny światowej, pochodzące z prywatnej kolekcji Stanisława Mamcarza – autora prac, powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

STANISŁAW MAMCARZ /1952-2020/

Jaworznianin, były pracownik Kopalni Jan Kanty w naszym mieście. Pełnił funkcje dyspozytora w tzw. dozorze wyższym. Modelarstwem zafascynował się już w młodości.

Zasadniczo swoją kolekcję zaczął tworzyć od lat 70-tych XX w. Zbiór obejmował, pod względem historycznym, pojazdy, okręty, samoloty z okresu I i II wojny światowej. Szczególną uwagę przywiązywał do polskiego września 1939 r.: dywizjonów lotniczych w bitwie o Anglię, pancerników gen. Maczka. Tworzył modele militariów każdej ze stron konfliktu: aliantów oraz państw Osi czyli Niemiec, Włoch i Japonii. Część jego eksponatów została przekazana do Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Objeździe koło Ustki, jako wystawa stała. Korespondował z czasopismem modelarskim „Model Fan”, w którym zamieszczał artykuły i zdjęcia swoich prac. Uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi za wieloletnią pracę i osiągnięcia w górnictwie.