[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA

Czytanie to ciągłe podróżowanie

Książka może być bramą do nowego świata i początkiem nowego życia. Dlatego warto zrobić wszystko, by osadzeni w aresztach i zakładach karnych mieli kontakt z literaturą. Temu właśnie ma służyć projekt „Książka – podróż bez walizki”, który w najbliższych miesiącach będzie realizowany przez Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej.

Promocja czytelnictwa wśród osób zagrożonych społecznym wykluczeniem to nasza powinność wobec nich. Osadzeni mają ograniczony kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Są odcięci od rynku pracy i wydarzeń kulturalnych. Tracą kontakt z językiem literackim. Obcowanie z książkami pozwala im złagodzić te deficyty, a przy okazji jest wielką przyjemnością i doskonałą formą spędzania czasu w trudnym czasie epidemii, która dodatkowo osłabia społeczne kontakty.       

W ramach projektu „Książka – podróż bez walizki”  zostanie zorganizowany festiwal literacki, którego motyw przewodni stanowią podróże. Będzie się składał z dwóch części. Pierwsza zakłada cykl spotkań online z ludźmi, których pasją są podróże. Bohaterami przedsięwzięcia będą: Beata Pawlikowska, Agnieszka Stryczek, Arkadiusz Winiatorski oraz Piotr Milewski. Wszystkich łączy jedno: cenią sobie wolność i odkrywają dla siebie coraz to nowe zakątki świata. Nikt bardziej niż oni nie potrafiłby zrozumieć ludzi, którzy za wolnością tęsknią. Dlatego ich konfrontacja z osadzonymi wydaje się dla tych ostatnich niezwykłym wydarzeniem oraz ciekawym i pożytecznym doświadczeniem, które rozbudzi w nich chęć poznania czegoś nowego.

W części drugiej, mającej formę stacjonarną oraz online, zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy dotyczący wybranych pozycji książkowych o charakterze podróżniczym.

Pracownicy Działu Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej są pewni, że spotkania, obcowanie z literaturą i przygotowywanie się do konkursu będzie dla osadzonych nie tylko wspaniałą zabawą, ale także procesem rozwijającym umysł, wyobraźnię oraz zmysł krytyczny.
I że obudzi w nich refleksję nad sobą i światem, co stanowi doskonały wstęp do życia na wolności, odkrywania swoich pasji i poszukiwania celu w życiu. Organizatorzy czytelniczo-konkursowego projektu wierzą również, że udział w takim wydarzeniu podniesie czytelnicze kompetencje osadzonych, wzbogaci ich słownictwo i uczuli na konieczność posługiwania się językiem literackim w sytuacjach oficjalnych. Poza tym zwyczajnie się cieszą, że uczestnicy zostaną nagrodzeni za trud związany z uczestnictwem w konkursie.   

W projekcie, którego finał przypadnie na grudzień 2021 roku, wezmą udział osadzeni
w wybranych placówkach na terenie województwa śląskiego: w Areszcie Śledczym w Bytomiu, Areszcie Śledczym w Katowicach, Areszcie Śledczym w Mysłowicach i Zakładzie Karnym w Zabrzu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego
i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłał: Dział Biblioterapeutyczny Biblioteki Śląskiej