[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

WAKACJE W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

od 26 lipca do 6 sierpnia 2021 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbywały się zajęcia plastyczno-literackie pod hasłem „Wakacyjny Zwierzyniec”.

W trakcie wakacyjnych spotkań dzieci wykonywały różnorodne prace plastyczne, których tematem przewodnim były zwierzęta. Wykorzystując takie materiały jak papier, bibuła, talerzyki papierowe, kredki, farbki, tworzyły niezapomniane postacie zwierząt. Powstały m.in. barwne papugi i pawie, pływające łabędzie, strusie, jeże, sowy, lisy, flamingi, kameleony, żaby, węże oraz w formie przestrzennej dżungle.

Wiele frajdy sprawiała dzieciom zabawa w podchody. Szukając złoczyńców, skradzionych egzotycznych owoców, komarów, zaginionych książek, dzieci buszowały z mapami po całej bibliotece, poznając przy okazji księgozbiór i zaprzyjaźniając się z biblioteką. Zanim dotarli do skarbu czy ukradzionej rzeczy, musieli rozwiązać wiele zadań, zagadek, łamigłówek, a nawet czasem wykonać jakieś ćwiczenia gimnastyczne.

Uczestnicy zajęć mieli możliwość sterowania robotami Photon wykorzystując tablety. Roboty zaprogramowane w odpowiednim momencie wydawały sygnały dźwiękowe i świetlne. Słychać było odgłosy różnych zwierząt, a  czułki robotów zmieniały kolory. Sprawiło to dzieciom wiele radości.

W trakcie wakacji w bibliotece odbyło się kilka interesujących spotkań.

Podczas spotkania z dzielnicowym sierżantem sztabowym Markiem Gulbickim z Komisariatu Policji w Siewierzu dzieci poznawały tajniki daktyloskopii w praktyce. Każdy mógł zostawić swoje odciski np. na szklance, a następnie zdejmować ślady. Nie zabrakło również informacji o bezpieczeństwie w czasie wakacji.

Kolejnym ciekawym spotkaniem były warsztaty dziennikarskie, które poprowadził Krystian Furtacz z iTVSiewierz. Dzieci zobaczyły jak się tworzy film, reportaż, obsługuje kamerę  a następnie same zamieniły się  w reporterów występując w filmiku promującym siewierską bibliotekę. Filmik ten jest dostępny na stronie biblioteki, na Facebooku i na stronie iTVSiewierz.

Na zakończenie bibliowakacji dzieci uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem Nadleśnictwa Siewierz podleśniczym Piotrem Balińskim, który dzięki różnym eksponatom przybliżył im świat zwierząt. Rozpoznawały zwierzęta na podstawie pozostawionych śladów a także po słyszanych głosach.

Na zakończenie uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, książkami, dzięki którym będą mogły się wprawiać w sztuce origami  oraz słodkimi upominkami. Mamy nadzieję, że spędzony czas w bibliotece był miły  i twórczy, a dzieci będą chętnie do niej wracać.

Nadesłała: MGBP w Siewierzu