[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Herstorie siemianowickich kobiet – Nie tylko Anna Szanecka

Herstoria to nic innego jak historia widziana z kobiecego punktu widzenia. Oznacza również poszukiwanie zapomnianych i przemilczanych w dziejach kobiet, ich zasług oraz pełnionych ról.

I właśnie o ważnych kobietach dla Siemianowic Śląskich chcemy porozmawiać
w poniedziałek 27.09.2021 r. o godzinie 17.00.

Spotkanie poprowadzi znana nam już pani doktor Małgorzata Tkacz – Janik –  mentorka i edukatorka, radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji, niezależna dziennikarka, obecnie pracująca jako specjalistka ds. dziedzictwa niematerialnego oraz wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Do rozmowy o siemianowickich kobietach zaprosiliśmy także panią Beatę Tomanek – siemianowiczankę, dziennikarkę Polskiego Radia Katowice, zajmującą się publicystyką społeczną. Od wielu lat jest popularyzatorką tematyki naukowej w znanych cyklach: „Czy to prawda, że..”, „Konkurs Tysiąca Pytań”, „Zaklęte kamienie”, „Klub Poszukiwaczy Przygód”, wykłady w Szkole Bardzo Wieczorowej.

Kolejną rozmówczynią będzie pani Monika Pojda – Dziekońska, menadżerka kultury, społeczniczka, pasjonatka życia i wszelkiej aktywności. Od lat związana z sektorem non-profit. Aktywnie działa w stowarzyszeniach działających na rzecz promocji i rozwoju regionu i społeczności lokalnej. Zawodowo pełni funkcję zastępcy Dyrektora Siemianowickiego Centrum Kultury. W wolnym czasie entuzjastka ruchu na świeżym powietrzu, trenerka aktywności outdoorowej, instruktorka slow jogging i nordic walking.

Znaczący będzie głos kobiety – dr Ewy Piaskowskiej, bratanicy jednej z naszych bohaterek, posłanki na Sejm RP I kadencji Haliny Stęślickiej. Była rektorem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz prezeską sp. z o.o. Economicus w Katowicach. Za aktywność w szkolnictwie wyższym była odznaczana przez Prezydenta RP, Ministra Edukacji Narodowej i Sejmik Województwa Śląskiego. Za pracę społeczną wielokrotnie wyróżniana, w tym przez międzynarodowe organizacje; Soroptimist International, European Council for Business Education oraz przez Dress for Success Poland.

Serdecznie zapraszamy!