[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Narodowe Czytanie 2021

„Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe”. W pierwszy weekend września właśnie te słowa tytułowej bohaterki dramatu Gabrieli Zapolskiej wybrzmiały w wielu polskich miastach, miasteczkach i wsiach. Przewrotna moralność w wydaniu Pani Dulskiej została uwypuklona i odkurzona z zakamarków pamięci wszystkich uczestników akcji.   

Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki rodzimej literatury, odbywające się pod patronatem Pary Prezydenckiej od 2012r. Każdego roku w pierwszy weekend września sympatycy książek i czytania gromadzą się, by wspólnie oddać się lekturze z kanonu arcydzieł literatury polskiej. W tym roku na wspólne czytanie wybrano „Moralność Pani Dulskiej” – tragifarsę opowiadającą o życiu zdegenerowanej rodziny, która podporządkowując się kołtuńskim, mieszczańskim zasadom „życia na pokaz” zatraciła własną tożsamość.

Biblioteka Publiczna w Łazach po raz kolejny włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Również w tym roku pogoda dopisała i pozwoliła umiejscowić spektakl czytelniczy w przestrzeni miejskiej.

3 września na placu przy fontannie zaproszeni goście wraz z bibliotekarzami wspólnie odczytali fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łazach, Bogusława Serzysko, powitała wszystkich uczestników akcji oraz przybliżyła pokrótce charakter inicjatywy. W rolę aktorów/lektorów wcielili się: Panie z Kabaretu UTW: Małgorzata Iwińska – bezbłędnie odegrała rolę Anieli Dulskiej, Bogusława Dudek – z temperamentem wcieliła się w postać ciotki Juliasiewiczowej, Janina Wdowik – z wdziękiem odnalazła się w roli Tadrachowej, a także Pan Alfred Bachowski z pełną gracją przybliżył postać Felicjana Dulskiego.

Imprezę uświetniły uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki: Pani Elżbieta Szafruga – nadała charakteru roli Hanki, Pani Lidia Szkleniarz z niezwykłą wrażliwością oddała trudną sytuację Lokatorki. Oczywiście w całym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć bibliotekarzy: w rolę rodzeństwa Dulskich wcielili się Michał Łada, Małgorzata Poskrobko i Anna Wilczok. Za sprawą charyzmatycznych gości, ich kostiumów w pełni oddających charakter epoki oraz przygotowanych rekwizytów tegoroczne Narodowe Czytanie przybrało formę małej sztuki teatralnej. Całej inscenizacji uważnie przyglądali się zaproszeni uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół im. Romana Gostkowskiego w Łazach, uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej nr 1 i 3 w Łazach oraz mieszkańcy Gminy Łazy. 

Po oficjalnej części imprezy wykonano pamiątkowe zdjęcia, a uczestnicy, którzy przynieśli ze sobą egzemplarze „Moralności Pani Dulskiej” mogli opatrzyć je okolicznościową pieczęcią.

 Nadesłała: Anna Wilczok