[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

EKO Bibliofest za nami!

W pierwszą sobotę września odbyła się kolejna odsłona plenerowej imprezy Bibliofest. Tym razem motywem przewodnim była ekologia. Zaproponowaliśmy z tej okazji mnóstwo atrakcji, spośród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Odwiedzili nas Śląscy Blogerzy Książkowi, czyli grupa zapaleńców, dla których książka jest pasją. Zatem była to doskonała okoliczność, aby wzbogacić swoją domową biblioteczkę podczas wymianki książkowej.

Nie lada atrakcją były warsztaty Zero waste dla początkujących, które poprowadziła Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolożka, ekoaktywistka i edukatorka, a także inicjatorka społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci” oraz warsztatów międzykulturowych i ekologicznych dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest zero waste, komu szkodzi plastik i jakie są pierwsze kroki na drodze do ograniczenia jego ilości. Prowadząca poleciła także warte uwagi pozycje książkowe traktujące o tym właśnie temacie. W części praktycznej uczestnicy warsztatów nauczyli się robić świece woskowe (świece wykonane z węzy pszczelej to idealne ekorozwiązanie – bazują wyłącznie na naturalnych składnikach, nie generują odpadów i przyjemnie pachną naturalnym woskiem) oraz woskowijki (bawełniane tkaniny nasączone woskiem idealnie do pakowania kanapek, jako zastępnik folii).

Pomyśleliśmy także o naszych mniejszych braciach, bo budowaliśmy domki dla jeży oraz karmniki dla ptaków. Natomiast podczas warsztatów z produktów z recyklingu dawaliśmy rzeczom drugie życie. Najmłodsi mogli zmierzyć się z programowaniem, były też oczywiście bańki mydlane oraz malowanie na folii.

Zaprosiliśmy Was także do sprawdzenia swojej wiedzy o siemianowickiej faunie
i florze – wszystko to podczas mini-gry terenowej na orientację „Niy INO ojle”. Uczestnicy poznali ciekawostki związane z naszą okoliczną przyrodą, a wszystko to „po śląsku”! Harcerze Hufca ZHP Siemianowice Śląskie im. hm. Józefa Skrzeka zaprezentowali ekologiczne i zdrowe formy spędzania czasu wolnego oraz przydatne umiejętności.

Gościliśmy również przedstawicieli siemianowickiej policji. Była to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do policyjnego samochodu, jak również dowiedzieć się wielu cennych rzeczy na temat bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że byliście z nami! Już nie możemy doczekać się kolejnego Bibliofestu!

Patrycja Skorek – Bilczyńska