[Relacja] KSIAŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Moralność Pani Dulskiej w Bielsku-Białej

W sobotę 4 września w wielu miastach w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie, które z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a do kolejnych edycji przyłączają się następne miasta. Akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Celem Narodowego Czytania jest przede wszystkim przypomnienie klasyki literatury polskiej, ale również zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się na placu przed budynkiem Książnicy Beskidzkiej. Otworzył je Jarosław Klimaszewski Prezydent Miasta Bielska-Białej, odczytujące fragmenty listów Gabrieli Zapolskiej do męża Stanisława Janowskiego, w których  autorka relacjonowała postęp pracy nad „Moralnością Pani Dulskiej”. Akt I zaprezentowali licznie zebranej publiczności znani i cenieni aktorzy Teatru Polskiego (Oriana Soika, Michał Czaderna, Witold Mazurkiewicz)  i Teatru Lalek Banialuka (Lucyna Sypniewska). Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek oraz bielscy Radni.

Tegoroczne Narodowe Czytanie wpisało się w uroczyste obchody Dni Bielska-Białej oraz jubileusz 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej