[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

7. Sosnowiecka Jesień Teatralna – już od 1 października!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do zapoznania się z bogatym programem tegorocznej – siódmej już – edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, która startuje już 1 października 2021! W programie przewidziano spektakle, wykłady, konkursy, pokazy filmowe, spotkania artystyczne i warsztaty. Różnorodność i atrakcyjność oferty programowej 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej ma na celu sprawić, by każdy znalazł coś dla siebie, bez względu na wiek i teatralne upodobania. Wstęp na wszystkie imprezy – bezpłatny.

Od kilku lat Sosnowiecka Jesień Teatralna uczy, bawi i integruje lokalną społeczność Sosnowca i okolicznych miejscowości. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Sosnowcu. Z każdym rokiem impreza zyskuje nowych zwolenników, pasjonatów teatru i literatury. Tegoroczny, dwutygodniowy, interdyscyplinarny projekt, będzie przebiegać pod hasłem „Teatr syntezą sztuk”. W programie znajdą się arcyciekawe imprezy oddające charakter teatru czerpiącego inspirację z literatury, sztuk plastycznych, muzyki. 

Biblioteka zaprosiła do współpracy wiele instytucji lokalnych i regionalnych. Wspólnie z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu i Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie, sosnowiecka Biblioteka przygotuje wystawę „Sztuka teatru. Z dziejów scenografii polskiej”, będącą historyczną podróżą do początków scenografii polskiej, której korzenie sięgają czasów twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Znajdą się na niej, wykonane przy użyciu różnych technik plastycznych, projekty scenografii. Nie zabraknie także ciekawych rysunków żurnalowych najznamienitszych polskich kostiumografów przełomu XIX i XX w. Ekspozycję uświetnią kostiumy teatralne, wypożyczone z Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz elementy scenografii, rekwizyty i lalki teatralne z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Uzupełnieniem wystawy będą, zaprezentowane w gablotach, publikacje na temat scenografii, pochodzące ze zbiorów sosnowieckiej Biblioteki oraz Biblioteki Śląskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 października 2021w Zagłębiowskiej Mediatece. Będzie mu towarzyszyć pokaz prezentacji multimedialnej.

10 października 2021w Auli Zagłębiowskiej Mediateki wystąpi znakomity duet aktorski: Adam Ferency oraz Joanna Kosierkiewicz w spektaklu  „Dziennik przebudzenia”, opartym na znakomitej prozie Jerzego Pilcha. W ramach 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej Biblioteka zorganizuje także spotkanie z artystami z Teatru Syrena z Warszawy, poświęcone historii musicalu. W spotkaniu „Showtime. Historie musicalowe!”,które odbędzie 4 października 2021wezmą udział: dyrektor artystyczny Teatru Syrena Jacek Mikołajczyk oraz kierownik muzyczny Tomasz Filipczak.  Spotkanie wypełnią opowieści o tym, jak musical budował swoją wielkość i co ciekawego w musicalu dzieje się dzisiaj. Całość będzie bogato ilustrowana wizualnie i muzycznie, a spotkanie uświetni występ aktorki – Jolanty Litwin-Sarzyńskiej. 11 października 2021na scenie Auli Zagłębiowskiej Mediateki wystąpi  duet aktorów z Teatru Rozrywki w Chorzowie w recitalu „Z tobą chcę oglądać świat”. Widzowie usłyszą najpiękniejsze duety z musicali, filmów i bajek. Będą to utwory polskich artystów: Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Anny Jantar, a także kompozycje zagraniczne, m.in. Franka Sinatry czy zachwycająca piosenka „Beauty and the Beast” z bajki „Piękna i Bestia”.

W dwie kolejne środy, czyli 6 i 13 października 2021 Zagłębiowska Mediateka zaprosi na cykl filmowy „Ze sceny na ekran”. Zaprezentowane zostaną ekranizacje sztuk teatralnych znakomitego amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa. Każda projekcja będzie poprzedzona słowem wstępnym filmoznawcy.

14 października 2021 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się wykład dr Magdaleny Boczkowskiej, którego bohaterką będzie wybitna polska tancerka, choreografka, pedagożka i teoretyczka baletu, Tacjanna Wysocka. Ta niezwykła artystka z powodzeniem występowała na polskich i rosyjskich scenach. Zasłynęła także jako znakomita pedagożka baletu, twórczyni szkół tańca, choreografka, która współpracowała m.in. z  Leonem Schillerem, Aleksandrem Zelwerowiczem, Karolem Borowskim i innymi wybitnymi reżyserami. W latach 1946-51 założyła i prowadziła Szkołę Tańca Scenicznego, przekształconą w Szkołę Baletową z siedzibą w Sosnowcu. 

Ponadto w programie 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej znajdą się także zajęcia warsztatowe dla seniorów i dzieci. Osobom starszym polecamy warsztaty rękodzieła „W warsztacie kapelusznika(5 października 2021), podczas których powstaną nakrycia głowy dla postaci ze sztuki teatralnej „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, a także warsztaty „Aplikuj do kultury” (7 października 2021), podczas których uczestnicy poznają aplikacje kulturalne, z których można korzystać za pomocą smartfonu. Dzieciom polecamy warsztaty piosenki aktorskiej „Zagram to śpiewająco”, które poprowadzi aktorka Teatru Zagłębia Agnieszka Bieńkowska (4, 8, 11 października).

Przygotowano także konkursy dla dzieci i starszej młodzieży. Uczniowie ze szkół podstawowych mogą wziąć udział w przeglądzie teatralnym „Opowiedział dzięcioł sowie” (12 października 2021). Zadaniem uczestników będzie przygotowanie i odegranie na scenie spektaklu, inspirowanego popularną literaturą dziecięcą, czyli utworami Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry lub innych znanych autorów książek dla dzieci. Młodzieży ze szkół średnich polecamy ogólnopolski konkurs fotograficzny „Mój teatr”. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie i przesłanie za pomocą poczty elektronicznej fotografii przedstawiającej uczestnika (uczestników) na tle teatru działającego w jego mieście lub okolicy. Uczestnik będzie musiał za pomocą kostiumu, układu postaci, kompozycji, przedstawić wybraną postać (postaci) z jednego z opublikowanych dramatów.

Dla dzieci przygotowano jeszcze jedną atrakcję – wycieczkę do będzińskiego Teatru Dzieci Zagłębia na spektakl „Tymoteusz i Psiuńcio”, opowieść o przygodach małego, rezolutnego, choć tak naprawdę samotnego Misia Tymoteusza (2 października 2021).  Młodzi sosnowiczanie, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym wydarzeniu, będą mogli skorzystać z nieodpłatnego transportu.

Ponadto w większości filii MBP odbędą się  warsztaty plastyczno-techniczne oraz zajęcia literacko-teatralne dla umówionych grup. Zespół Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Sosnowcu przygotuje imprezę artystyczno-literacką „Muzyczna podróż w krainę teatru”.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem oraz do zgłaszania się po wymagane na większości imprez bezpłatne wejściówki – liczba miejsc ograniczona!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.