[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Kilka kłębków kolorowej wełny kowarskiej, krosno tkackie i para cierpliwych dłoni – tyko tyle, a może aż tyle potrzeba do przelania artystycznych emocji na tkaninę. Niezwykle precyzyjna i skomplikowana przekładanka nitek układa się w barwny obraz – dzieło sztuki. Garść gliny, nieco szkliwa, silne dłonie i powstają talerze, miski i kubki. Obie te dziedziny artystyczne łączy natchnienie, praca z materią i niebywała cierpliwość.

Biblioteka w Jaworznie zaprasza do Galerii ExLibris na wystawę prac uczestników jaworznickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, który wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Po raz pierwszy zobaczymy te niezwykłe tkaniny z pracowni tkacko-graficznej, a towarzyszyć im będzie ceramika. Wystawa to dobry moment do spoTKANIA – dwóch tak różnych dziedzin i nas, odwiedzających.

Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jaworznie rozpoczął działalność w 1993 r. Jest to placówka, która prowadzi rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą 55 uczestników – osób z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym celem działalności Warsztatu jest aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.

Podstawą działalności rehabilitacyjnej Warsztatu jest terapia zajęciowa prowadzona w 10 pracowniach: introligatorskiej, ceramicznej, gospodarstwa domowego, krawieckiej, plastycznej, tkacko-graficznej, ogrodniczo-witrażowej, stolarskiej. Uzupełnieniem umiejętności zawodowych zdobywanych przez uczestników w pracowniach jest ich udział w szkoleniach i praktykach zawodowych organizowanych przez Warsztat we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy  w Jaworznie oraz z pracodawcami z terenu miasta Jaworzna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *