[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Biblioteka w sieci –
czyli o tym jak wypożyczyć książkę, nie wychodząc z domu

13 października w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyły się zajęcia warsztatowe pn. „Biblioteka w sieci”. Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Senior sm@rt na start!” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Warsztaty przeprowadzone przez bibliotekarkę Annę Wilk, poświęcone zostały nowoczesnym, cyfrowym katalogom bibliotecznym, odbyły dla dwóch kilkuosobowych grup seniorów.

Tematem spotkania były katalogi biblioteczne w ujęciu tradycyjnym i nowoczesnym. Seniorzy dowiedzieli się czym jest katalog biblioteczny, jaką pełni funkcję i jak ewoluował na przestrzeni lat. Celem spotkania było pokazanie seniorom, że każda współczesna biblioteka posiada katalog elektroniczny, który w znacznym stopniu ułatwia nie tylko pracę bibliotekarzy, ale stanowi także świetne narzędzie dla czytelnika w poszukiwaniu materiałów bibliotecznych. Dziś, aby poznać najnowszą ofertę swojej Biblioteki, wystarczy tylko połączyć się z Internetem – i nie wychodząc z domu, przeglądać listę książek, czekających na bibliotecznych półkach.

Dużą część zajęć poświęcono możliwości wypożyczania książek w sposób zdalny. Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy zarejestrowali się w katalogu on-line dostępnym na stronie internetowej Biblioteki Publicznej w Łazach oraz założyli swoje zdalne konto czytelnika. Podczas spotkania seniorzy dowiedzieli się jak samodzielne i sprawne dokonywać wszystkich możliwych operacji, które oferuje katalog on-line Biblioteki w Łazach: prolongaty (przedłużenia terminu wypożyczenia materiałów bibliotecznych), rezerwacji, zamawiania książek oraz w jaki sposób przeglądać dane na temat aktualnego stanu własnego konta czytelniczego (informacje o stanie wypożyczonych książek, historii wypożyczeń itp.) innymi słowy: w jaki sposób nawigować własnym czytelniczym kontem on-line. Wszyscy kursanci przekonali się o tym, że korzystanie z cyfrowego katalogu bibliotecznego jest nie tylko łatwe, ale przynosi także dużą satysfakcję. A możliwość samodzielnego wybierania książek jest szczególnie istotna zwłaszcza dziś, kiedy nadal w wielu bibliotekach obowiązuje ograniczony dostęp do półek.  

Nadesłała: Anna Wilk

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *