[Wystawa] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Negatywy. Wystawa fotografii Jakuba Byrczka

Tegoroczny sezon prezentacji w bibliotecznej Galerii ExLibris finalizujemy wystawą fotografii pt. Negatywy. Ekspozycja jest autorską propozycją artystów zaangażowanych w działalność: Żywego Skansenu Fotografii, Galerii Fotografii – PUSTA cd. oraz Szkoły widzenia – prof. Jakuba Byrczka przy współpracy Krzysztofa Szlapy.

To także efekt aktywności, do których od 2000 roku w Jaworznie zachęcają fotograficy, promując inne niż powszechne, traktowanie i zrozumienie tej sztuki. Wystawa stanowi jeden z elementów projektu pn. „Widzenie kamienia”, łączącego teraźniejszość z przeszłością, stare z nowym. Obecną jego częścią jest zbiór fotografii powstałych w trakcie organizowanych przez prof. Byrczka zajęć edukacyjnych dla dzieci.

Starsza kolekcja, pochodząca z lat 70-tych XX w., pełni funkcję dokumentalną, przedstawiając działającą w ówczesnym czasie Hałdę Piłsudskiego, otoczenie i ludzi z nią związanych. Wystawa przypomina miejsca mające znaczenie dla lokalnej historii oraz doskonale wpisuje się w tegoroczne obchody 120-lecia nadania praw miejskich, stanowiąc wyjątkowe zwieńczenie jubileuszu.