[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Razem wyrywali rzepkę

Międzynarodowy Dzień Głuchych to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Wkrótce obchody wydłużono do całego tygodnia. Celem święta jest zwrócenie uwagi polityków, mediów, społeczeństwa na problemy osób niesłyszących na całym świecie, na ich prawa, osiągnięcia oraz obawy w codziennym życiu.

Z tej okazji EUREKA – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży raciborskiej biblioteki zaprosiła na zajęcia uczniów klasy I  Społecznej Szkoły Podstawowej („Dobra Szkoła”) oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Na uczestników czekała wspólna zabawa: przebierając się za konkretną postać każdy miał okazję wziąć udział w inscenizacji utworu „Rzepka” Juliana Tuwima. Zanim jednak do tego doszło wiersz został przeczytany a następnie „przemigany”, co spotkało się z entuzjazmem małych aktorów. Spotkanie zakończyła praca plastyczna – malowanie bohaterów przedstawianego wiersza.

Po raz kolejny okazało się, że dla dzieci nie istnieją żadne bariery komunikacyjne. Spotkanie i wspólna zabawa były okazją do poznania się a także nauki podstawowych zwrotów w języku migowym.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu