[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU. FILIA NR 2 OSTRÓG

Z Raciborza do Nowego Jorku – maraton Krzysztofa Jeremicza

Trenuje bieganie od 10 lat, początkowo z przypadku, później swoją pasję rozwijał dzięki raciborskim grupom biegowym. Konsekwentna droga od krótszych dystansów zawiodła go na największy maraton w historii. O przygodzie swojego życia Krzysztof Jeremicz opowiedział w Bibliotece na Ostrogu.

Spełnianie marzeń bywa trudne, szczególnie jeśli wiąże się to z bieganiem maratonów. Krzysztof Jeremicz ma ich na swoim koncie już 8. Od Silesia Maratonu po Koronę Polskich Maratonów – 5 biegów w okresie 24 miesięcy, w tym Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Poznań Maraton, Maraton Warszawski i Maraton Dębno. Na swojej drodze zaliczył też Maraton Ateński – klasyczny bieg trasą z Maratonu do Aten. Ukoronowaniem tej przygody był start w 2019 roku w Maratonie Nowojorskim.

Podczas spotkania w Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu Krzysztof Jeremicz opowiedział o swojej biegowej pasji i podzielił się anegdotami z wyjazdów na imprezy sportowe. Sednem spotkania była jednak podróż do Nowego Jorku. W miłej, klubowej atmosferze uczestnicy mieli okazję poznać Nowy Jork i dowiedzieć się z czym jeszcze wiąże się start w jednej z największych imprez biegowych na świecie.

Nowojorski maraton wchodzi w skład World Marathon Majors. Bieg odbywa się corocznie począwszy od 1970 roku. Nie odbył się tylko dwa razy – w 2012 roku, kiedy został odwołany z powodu huraganu Sandy oraz w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa. Do 1975 roku maraton odbywał się w obrębie nowojorskiego Central Parku, a od 1976 roku trasa prowadzi przez pięć głównych okręgów Nowego Jorku: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan. Pierwszą edycję biegu ukończyło zaledwie 55 zawodników ale w  kolejnych lata uczestników lawinowo przybywało. I tak, w 2016 roku bieg ukończyło już 51 388, a w 2019 roku w biegu udział wzięło ponad 55 000 uczestników i był to największy bieg maratoński w historii.

Krzysztof Jeremicz ukończył swój bieg z wynikiem 3:18.47 co uplasowało go na 3870 miejscu oraz 40 miejscu wśród ponad 400 startujących Polaków. Średni czas ukończenia biegu w imprezie wynosi ponad 4 godziny 30 minut.

Oprócz zawodów sportowych udział w Nowojorskim Maratonie wiąże się  z szeregiem dodatkowych atrakcji. Impreza ma ogromny zasięg medialny – corocznie przygląda się jej ponad 2 miliony aktywnych kibiców. W poniedziałek po maratonie The New York Times publikuje specjalny dodatek z listą nazwisk i czasów uczestników, w gronie których znalazł się również Krzysztof Jeremicz. Dla uczestników z Polski odbywa się też specjalne spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Spotkanie zorganizowała Filia nr 2 Ostróg Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.