[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

„Haczyk – gliwickie spotkania literackie” za nami!

Jakie nieodkryte tajemnice skrywają pisarze i artyści, których znamy z pierwszych stron gazet? Czy na pewno wiemy już o nich wszystko? Czym zaskoczą nas miejsca, które mijamy na co dzień? Na te pytania próbowali szukać odpowiedzi uczestnicy ostatniego, zakończonego niedawno, festiwalu literackiego „Haczyk”. Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Tegorocznej, piątej, już edycji festiwalu towarzyszyło hasło „Biografie (nie)oczywiste”. To właśnie szerokie, niebanalne spojrzenie na miejsca i ludzi stało się tematem przewodnim wszystkich wydarzeń. Od września gliwiczanie i goście, mieli okazję wziąć udział w kilkunastu dużych wydarzeniach.

Tradycyjnie, największe zainteresowanie wzbudziły spotkania autorskie. Wśród zaproszonych gości znalazły się m.in. dziennikarki i reporterki Anna Bikont i Magdalena Grzebałkowska, które opowiedziały o wyzwaniu jakim jest zbieranie materiałów do książek biograficznych. 

O zderzeniu kultury Bliskiego Wschodu i Zachodu ciekawie mówiła Ludwika Włodek. W rozmowie z Agnieszką Strzemińską, dziennikarką Radia Katowice opowiedziała o bohaterkach swojej ostatniej książki „Buntowniczki z Afganistanu” – kobietach silnych, wyłamujących się ze schematów.

Dużą publiczność zgromadziło też spotkanie z Anną Kamińską, autorką biografii Wandy Rutkiewicz, Haliny Kruger-Syrokomskiej i Simony Kossak. To na ich przykładzie pisarka starała się pokazać uniwersalne cechy biografii. A ponieważ jedną z patronek roku 2022 była Wanda Rutkiewicz, wieczór zakończył się pokazem filmu „W cieniu Everestu”.

„Haczyk” to jednak nie tylko spotkania autorskie. To także próba połączenia sztuki słowa z nowymi technologami. Dlatego uzupełnieniem wieczorów literackich były m.in. warsztaty animacji poklatkowej. To wtedy, pod okiem fachowca – Magdy Bryll – powstał film poświęcony życiu Wilhelma von Blandowskiego. Losy znanego gliwiczanina były punktem wyjścia do rozmowy na temat animacji poklatkowej, a także historii kinematografii.

W tegorocznej edycji „Haczyka” nie mogło zabraknąć lubianej przez mieszkańców miasta gry miejskiej, przygotowanej w aplikacji ActionTrack. Tym razem fabuła zabawy koncentrowała się na odkrywaniu historii Gliwic, ale w sposób niebanalny. Uczestnikom przydała się żyłka detektywa, umiejętność kreatywnego myślenia i spora wiedza o mieście. Wiedzę tą można było również sprawdzić kilka tygodni później podczas spotkania z  Bogusławem Traczem – historykiem, autorem książki „Gliwice. Biografia miasta”.

Warto wspomnieć o jeszcze kilku wydarzeniach, które przyciągnęły uwagę gliwiczan. Była wśród nich wystawa fotografii Jeremiego Astaszowa pt. „Bohema”, czy warsztaty pisarskie prowadzone przez dziennikarza i krytyka Marcina Wilka. Dodajmy, że mają one swoją kontynuację. Wzbudziły bowiem spore zainteresowanie adeptów sztuki pisarskiej i to z myślą o nich gliwicka Biblioteka, już po zakończeniu „Haczyka”, powołała do życia Klub Pisarzy.

Tegoroczną edycję „Haczyka” zakończyło spotkanie z Filipem Springerem, reporterem i fotografem. Razem z Agnieszką Włoką pisarz zastanawiał się, jak odnaleźć prawdę w reportażu (co wcale nie jest takie oczywiste), jak ją zdefiniować oraz jaki ma wpływ i na sam tekst, i na odbiorcę.

Wszystkie wydarzenia skierowane były do odbiorów w różnym wieku i o różnej wrażliwości.

Projekt „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach