[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. RYSZARDA KINCLA W RACIBORZU

Na zdjęciu bawiące się dzieci w bibliotece

„Noc w Akademii Pana Kleksa”

Jak co roku, raciborska biblioteka zamieniła się w ostatni piątek marca w bajkową krainę. W nocy 31 marca na 1 kwietnia odbyła się kolejna edycja Nocy z Andersenem, czytelniczej imprezy którą zapoczątkowali Czesi i która zdobyła popularność również w Polsce. Każda Noc z Andersenem to literacka podróż i niezwykła okazja do spędzenia całej nocy w murach biblioteki. W tym roku na zaproszone do biblioteki dzieci czekała podróż do Akademii Pana Kleksa. Zaczęło się tradycyjnie od powitania wszystkich uczestników i ustalenia zasad wspólnej zabawy. Po podziale na cztery grupy, nowo przyjęci do Akademii uczniowie ruszyli zmierzyć się z wyzwaniami, które przygotował dla nich Ambroży Kleks. W Psim Raju stworzono makiety tego miejsca, podczas wizyty w Patentonii trzeba było wykazać się nie lada sprytem, natomiast w Bajdocji cenny był talent do snucia opowieści. Na Przylądku Aptekarskim i Obojga Farmacji wymyślili m.in. lekarstwa na głupotę w formie rozpuszczalnej tabletki o nazwie „Zacznij myśleć” czy lizak na wieczne życie „Życiowix XXL”. Nie mogło zabraknąć zajęć Kleksografii i Przędzenia liter – na lekcji Geografii zadaniem każdego z uczestników było napisanie pocztówki zachęcającej pana Kleksa do zwiedzania Raciborza.

Według dzieci dyrektor Akademii będzie się dobrze bawić na basenie i odwiedzając bibliotekę. Największym wyzwaniem był jednak pokój zagadek, w który Pan Kleks ukrył swoje największe sekrety. Żeby wyjść z pokoju należało odgadnąć wszystkie zagadki i otworzyć szkatułkę. Nie było łatwo! Spostrzegawczość spadała z każdą kolejną godziną nocy. 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu pragnie podziękować sponsorom Nocy z Andersenem – Stacji Miejskiej i Piekarni „Alfred”.  Więcej informacji na temat wydarzeń bibliotecznych można znaleźć na stronie www.biblrac.pl