Łapiemy historię na Haczyk!
VII edycja „Haczyka – gliwickich spotkań literackich” to to wielowymiarowe spojrzenie w przeszłość. Podczas tegorocznej jesieni czeka na czytelników kilkanaście wartościowych wydarzeń, są wśród nich: spotkania autorskie, spacery, konkurs i cykl warsztatów.
Na tegoroczną realizację wydarzeń gliwicka książnica otrzymała 30 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Celem projektu jest pokazanie jak powstaje historia, jak ją rekonstruować i badać. Chcemy sprowokować do stawiania pytań i szukania odpowiedzi, bo przecież „przeszłość to dziś”.
Projekt otworzyło spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Leszkiem Jodlińskim. A pretekstem do rozmowy była najnowsza książka autora poświęcona historii Sokołowska.
– Wychodzimy z założenia, że przeszłość to nie tylko daty i fakty, ale także opowieść o tym, jak człowiek radził sobie z otaczającą rzeczywistością. Historia to nauka człowieka o nim samym – zaznaczają bibliotekarze.
O tym, że może to być podróż fascynująca i pełna nowych odkryć przekonają nas z pewnością zaproszeni goście, autorki i autorzy książek z historią w tle. W ich gronie znaleźli się: wybitny znawca Kresów prof. Stanisław Nicieja (10 września), powieściopisarka i felietonistka Maria Paszyńska (17.09), reportażystka Agata Tuszyńska (26.09), laureat Nagrody Nike – Radek Rak (11.10) oraz pisarz i miłośnik Dolnego Śląska Hannibal Smoke (18.10). Wszystkie spotkania odbędą się w Bibliotece Centralnej o godz. 18.00, wstęp wolny.
W programie „Haczyka” nie mogło zabraknąć propozycji dla najmłodszych odkrywców. Z myślą o nich odbył się czerwcowy piknik historyczny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Utgart. Jesienią zaplanowaliśmy też dwa spotkania z ulubionymi autorkami piszącymi dla najmłodszych: Grażyną Bąk i z Zuzanną Orlińską. Niezapomnianą przygodą historyczną będą zajęcia archeologiczne dla dzieci do 12. roku życia. Najmłodsi odkrywcy poszukają zakopanych w piasku bezcennych „zabytków”. Z kolei uczniowie nauczą się posługiwania sprzętem do mierzenia i ważenia wykopanych artefaktów, sprawdzą swoją wiedzę na temat średniowiecza i poćwiczą pisanie gęsim piórem. Równie ciekawie zapowiadają się zajęcia „Jaba daba duuu!”. Młodzi odkrywcy sprawdzą jak kiedyś wykonywano broń krzemienną, jak działały prehistoryczne wiertarki, rozpalą pradziejowy ogień a na koniec własnoręcznie przygotują biżuterię.
W tym roku w programie Haczyka znalazły się także dwa spacery historyczne. 14 września nieznane oblicze Gliwic odkryje przed nami Leszek Jodliński. Tydzień później naszą przewodniczką po mieście będzie Małgorzata Makowska, kulturoznawczyni związana z gliwickim Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Warsztaty genealogiczne prowadzone przez Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce (zaplanowane na 19 września) to propozycja nauczenia się jak szukać informacji w Internecie i archiwach, by następnie na ich podstawie już samodzielnie tworzyć drzewo genealogiczne.
– Liczne warsztaty i spotkania autorskie to zaproszenie do pogłębiania wiedzy i pasji historycznej. Dzięki temu lepiej zrozumiemy teraźniejszość – mówią autorki projektu.
Haczyk już na stałe wpisał się w kalendarz literackich wydarzeń miasta. Warto więc zarezerwować czas i skorzystać z propozycji gliwickiej biblioteki. Zapraszamy!
Szczegóły na stronie internetowej: www.biblioteka.gliwice.pl.
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach