[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Fabryka języka

Motyw historii (jako jeden z wielu) pojawi się też w drugim realizowanym przez Bibliotekę programie: „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, w projekcie „Fabryka języka”.

Język w połączeniu z innymi kodami to, jak twierdzą autorzy projektu, znakomity sposób odkrywania świata. Na aspekt ten zwrócił uwagę pierwszy z zaproszonych ekspertów – prof. Michał Rusinek. Majowe spotkanie z literaturoznawcą było okazją do rozmowy o feminatywach, kodach językowych i ciągłych przeobrażeniach, za którymi język stara się nadążyć. Na inauguracyjne spotkanie w ramach projektu zaprosiliśmy też najmłodszych czytelników. Ich gościnią była Agnieszka Frączek – językoznawczyni i autorka uwielbianych przez dzieci książek.

Dzięki projektowi uczestnicy poznają różne formy komunikacji, pobawią  się językiem i słownictwem, zdobędą nowe kompetencje, chociażby dotyczące słowa pisanego. Znakomicie udało się to już podczas majowych warsztatów Loesje, czyli ćwiczeń z kreatywnego, wieloznacznego pisania.

Co jeszcze znajdzie się w programie „Fabryki języka”? Warsztat języka migowego (18.09) organizowany wspólnie z Polskim Związkiem Głuchych Oddziałem Śląskim w Katowicach, zajęcia logopedyczne dla dzieci i ich rodziców, warsztaty porozumiewania bez przemocy dla dzieci i młodzieży, zajęcia podczas których nauczymy się poprawnie rozpoznawać  i wykorzystywać styl w języku w zależności poprzez dobór odpowiednich środków językowych w zależności od celu wypowiedzi. W projekcie nie może zabraknąć akcentu dziennikarskiego, które poprowadzi Agnieszka Zientarska, dziennikarka z Radia Opole (8.10). Tym, co może zainteresować młodzież jest z pewnością gra miejska (28.09) organizowana we współpracy z Fundacją Loesje, warsztat kaligrafii (15.10) i zajęcia z notowania graficznego (sketchnoting), ułatwiającego zapamiętywanie i w rezultacie – naukę (24.09).

Interesującym wydarzeniem będzie także wystawa plakatów „To my – edycja 4” studentów Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach, realizowany w pracowni grafiki użytkowej Justyny Rybak. Plakaty będą poruszać problemy współczesnego świata i zwracać uwagę na to czego czasem na co dzień nie dostrzegamy. Dodatkowo pokażemy autorskie książki studentów oraz komiksy. Zapraszamy na wernisaż 12 września o godz. 18.00 do Biblioteki Centralnej MBP w Gliwicach.

Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców. Część wydarzeń będzie tłumaczona na polski język migowy, zapewniona będzie dostępność architektoniczna i pętla indukcyjna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024″.

Nadesłała: MBP w Gliwicach