Coda Dźwięków literatury
Muzyka i jej połączenie ze słowem pisanym, to temat przewodni projektu „Dźwięki literatury”, który został zrealizowany przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Partnerstwo dla książki 2024″. Gala podsumowująca działania odbyła się 20 listopada w Pszczyńskim Centrum Kultury.
– Dzięki projektowi, chcemy promować książki uczące wrażliwości muzycznej i pokazywać, że muzyka może być drogą do otwarcia się na literaturę, a książka drogą do poznania muzyki. Symbioza literatury i muzyki jest nieunikniona, potrzebna i naprawdę świetnie działająca na człowieka – mówią o swoim projekcie koordynatorki.
Realizacja projektu rozpoczęła już w maju. Bibliotekarki kupowały potrzebne materiały, projektowały gadżety oraz zapraszały wykładowców, trenerów i inne osoby przeprowadzające zajęcia w ramach zadania. Jednak to w połowie lipca odbyły się pierwsze zajęcia z udziałem gości. Były to warsztaty z poezjoterapii i muzykoterapii dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej oraz seniorów spotykających się w Klubie Seniora przy Ośrodku Pomocy Społecznej. W trakcie malowania obrazów uczestnicy warsztatów słuchali wierszy polskich klasyków oraz pszczyńskich poetów. Towarzyszyły im utwory muzyczne, które miały być dla nich inspiracją do tworzenia.
Zwieńczeniem zajęć była wystawa prac w Czytelni oraz finisaż podczas gali podsumowującej.
20 sierpnia odbyły się kolejne spotkania. W tym dniu biblioteka gościła Jolantę Łysakowską i Tomasza Gluźniewicza z Fabryki Kreatywności, którzy poprowadzili wykłady aktywizujące. Uczestnicy zajęć wspominali zarówno stare przeboje, jak i ekranizacje znanych dzieł literackich. Był to doskonały trening pamięci oraz zabawa.
25 września gościnią pszczyńskiej biblioteki była Kamila Zembala, która poprowadziła warsztaty relaksacji dla podopiecznych DPSu oraz seniorów z Klubu Seniora. Podczas zajęć seniorzy poznali tajniki automasażu, zagłębili się w kąpieli dźwiękowej, wspólnie zaśpiewali piękną pieśń oraz powąchali i poznali zastosowanie różnych olejków służących do aromaterapii. Uczestnicy warsztatów opuścili mury biblioteki, odprężeni i w świetnych humorach.
W czwartek, 24 października gościem był znany jako Pan TIK TAK -Andrzej Marek Grabowski. Na spotkanie z autorem ochoczo przyszli uczniowie klas II i III z SP1 w Pszczynie. Pisarz opowiedział nieco więcej o swoich książkach, wspominał również programy telewizyjne dla dzieci, których jest twórcą. Pan Andrzej odpowiedział na wszystkie pytania zadawane przez dzieci. Zachęcił je również do czynnego udziału w spotkaniu. – Wielką radość sprawiło nam to, że mieliśmy okazję osobiście poznać bohaterów stworzonych przez naszego gościa: Kulfona, Zająca Poziomkę oraz Szefuńcia i Bezkajku z programu Budzik – wspominają bibliotekarki.
Podczas trwania projektu „Dźwięki literatury” zorganizowane zostały również cztery wyjątkowe spotkania, które poprowadziła Justyna Przybyła. W dwóch z nich uczestniczyły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 w Pszczynie, w jednym pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie, a w ostatnim dzieci w wieku od 9 miesięcy do 2,5 lat i ich opiekunami. Każde z warsztatów zawierało w sobie elementy wierszowane, muzyczne, taneczne, a nawet plastyczne. Dzieci wymyślały swoje piosenki, słuchały ciekawych wierszy, tańczyły, bawiły się, malowały wodą trasę uciekającego króliczka oraz zagrały swoje pierwsze jam session.
Zorganizowany został również konkurs na lapbook „Muzyczna książka”, do którego zaproszeni zostali wszyscy uczniowi klas IV-VIII z powiatu pszczyńskiego. Dostarczone prace były bardzo różnorodne. Jedenaście z nich zostało nagrodzonych, a uroczyste rozdanie nagród miało miejsce podczas spotkania podsumowującego.
W ramach programu Biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 12 675,00 zł na realizację projektu „Dźwięki literatury”, podczas którego przygotowanych zostało łącznie 14 spotkać dla dzieci oraz seniorów z powiatu pszczyńskiego.
Partnerami projektu byli: Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszczynie, Dom Pomocy Społecznej w Pszczynie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie, Publiczne Przedszkole nr 2 w Pszczynie, Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum kultury.
Nadesłała: Katarzyna Kłym-Przybyła