W 2023 r. Biblioteka Śląska znalazła się w gronie 6 bibliotek wojewódzkich realizujących projekt edukacyjny „Nie siedź-sieciuj! – wsparcie dla regionalnych sieci bibliotecznych”. Inicjatywa miała dwa tory: instruktorzy działów instrukcyjno-metodycznych poszerzali wiedzę o pozytywnym lobbowaniu bibliotek i współpracowali z 4 bibliotekami, aby pomóc im w osiągnieciu ich celów rzeczniczych.
Projekt „Nie siedź-sieciuj! – wsparcie dla regionalnych sieci bibliotecznych” zakończył się w listopadzie 2024 r. i został zrealizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek (PRB). Warto podkreślić, że program PRB wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. PRB jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a w latach 2009–2015 był realizowany w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.
Był to edycja pilotażowa projektu. Jego istota było poznanie rzecznictwa w praktyce. Biblioteki wojewódzkie współpracowały z 4 bibliotekami publicznymi w swoich projektach i pomagały im w realizacji ich celów rzeczniczych.
Przebieg projektu
Na początku projektu instruktorzy Działu Instrukcyjno-Metodycznego wzięli udział w szkoleniach online i stacjonarnym zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ekspertami w projekcie była Anna Miodyńska oraz Natalia Gromow a koordynacją zajmowała się Elżbieta Jankowska. Instruktorami koordynującymi projekt z Biblioteki Śląskiej była Magdalena Gomułka i Stanisław Korfanty.
Pracownicy działów metodycznych z bibliotek wojewódzkich w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Poznaniu i Rzeszowie poznali zagadnienia rzecznictwa i jego definicji, działań, zaangażowania pracowników biblioteki i innych instytucji oraz formułowania przekazu rzeczniczego i planu. Podczas regularnych spotkań online przez cały okres trwania projektu instruktorzy dzielili się tym co zostało zrealizowane w ich województwach i rozmawiali o wątpliwościach.
Kolejnym etapem projektu była współpraca z 4 bibliotekami z województwa śląskiego. W rekrutacji wybrano: Gminną Bibliotekę Publiczną w Poraju, Gminną Bibliotekę Publiczną w Poczesnej, Bibliotekę Miejską w Skoczowie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemianowicach Śląskich.
Uczestnicy przeszli szkolenie z rzecznictwa i opracowali własne plany wskazujące cel rzeczniczy do zrealizowania w ich bibliotekach. Cele t były związane z otrzymaniem wyższego budżetu, dotacji celowej czy remontu placówki.
Śląski zespół uczestników i koordynatorów spotykał się online i stacjonarnie w bibliotekach uczestników. Te spotkania były okazją do rozmów o postępie zadań i problemów, na które uczestnicy natrafili.
W ramach projektu śląscy uczestniczyli w szkolenia stacjonarnych w Katowicach i Rzeszowie o budowaniu wizerunku biblioteki i sztuce przekonywania i perswazji. Następnie w szkoleniu online o praktycznych aspektach rzecznictwa poprowadzonym przez p. Natalia Gromow i wyjeździe studyjnym do Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Podczas wyjazdu uczestnicy porozmawiali z dyrekcją i pracownikami łódzkiej placówki o efektach ich działań rzeczniczych oraz zwiedzili 2 placówki: filię „Secesja. ArciHub” oraz mediatekę MeMo.
Dużą wartością projektu rzeczniczego była dla uczestników zapoznanie się z wiedzą o rzecznictwie, próba działań rzeczniczych w ich placówkach i stworzenie sieci kontaktów zawodowych.
PAFWP