[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

MBP Katowice 2015_02_03 F16 Joanna Czupryniak (2)Fedrowanie z Biblioteką!

 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach od 2 do 13 lutego 2015 r. organizowała dla najmłodszych czytelników akcję „Ferie z książką”. Od poniedziałku do piątku, w dziewiętnastu filiach biblioteki, odbywały się zajęcia pod hasłem Fedrowanie z BIBLIOTEKĄ. Były one dedykowane śląskiemu dizajnowi, kulturze, gwarze, legendom i zwyczajom. Dzieci mogły poznać przeszłość miejsc w których żyją, dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów i tradycji naszego regionu. Poznawanie mitów związanych kulturowo ze Śląskiem, miało na celu wyjaśnienie tego, co choć bliskie i nieodmiennie związane z otoczeniem dziecka, nie zawsze jest dla niego w pełni zrozumiałe. Zajęcia nie tylko pomagały budować tożsamość związaną z przestrzenią, w jakiej dziecko żyje. Dostarczyły również wskazówek, jak odnajdować we współczesnej sztuce, echa dawnych obyczajów.

Uczestnicy akcji „Ferie w Bibliotece” bawili się śląskimi słowami, budowali familoki z materiałów recyklingowych, projektowali szyb kopalni oraz banę. Poznawali również dzieła literackie związane ze Śląskiem. Zajęcia organizowane przez Bibliotekę skupiały się na niemalże każdym aspekcie życia dawnego Śląska. Mówiono o tradycyjnych strojach, dyskutowano o tym, co się jadało i jada w śląskich domach. Dzieci samodzielnie zaprojektowały byfyj kojarzony ze śląską kuchnią, zwiedzały osiedla górnicze, śpiewały tradycyjne śląskie pieśni.

 

Dzięki współpracy, jaką Miejska Biblioteka Publiczna nawiązała z instytucjami ważnymi dla kultury współczesnego Śląska, uczestnicy akcji odwiedzili m.in. Muzeum Śląskie, siedzibę Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, księgarnię muzyczną „Bookiestra”, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz siedzibę Radia Katowice.

Na zakończenie akcji Biblioteka zorganizowała grę terenową na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Motywem przewodnim zabawy było odnalezienie zaginionych śląskich słów. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice, lokalnych przedsiębiorców oraz sponsorów, uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe: książki, a także gadżety związane z miastem Katowice.

Akcja „Ferie z książką” jest akcją cykliczną, organizowaną każdego roku, w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Oferta cieszy się niezmienną popularnością i gromadzi wokół filii Biblioteki liczne grono dzieci oraz młodzieży.

MBP Katowice 2015_02_05 Śląski dizajn (53)MBP Katowice 2015_02_12 F14 Zaginione śląskie słowa (188)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z akcji „Ferie z książką”

https://www.facebook.com/events/844483798931218/