[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Na zdjęciu widać stojących przy tablicy (flipcharcie) kobietę i mężczyznę. Kobieta jest w średnim wieku, ma blond włosy (rozpuszczone), okulary z czarnymi oprawkami, ma na sobie niebieską sukienkę, na szyi naszyjnik z dużym okrągłym wisiorkiem z namalowanym drzewem. Ma złożone dłonie. Mężczyzna obok jest w średnim wieku, ma długie ciemne włosy (długość mniej więcej do ramion), koszulę w pionowe brązowe paski, brązowe spodnie (z czarnym paskiem). Mężczyzna trzyma w dłoniach, pokazując dwie książki, na okładkach widać tytuły "Lęk, gniew, agresja" oraz "Porozumienie bez przemocy"

Oswoić lęk – warsztaty w Bibliotece w Łazach

23 czerwca w Bibliotece w Łazach odbyło się trzecie spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Z książką na ratunek” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”. „Oswoić lęk” – pod takim tytułem pracowaliśmy i zgłębialiśmy wiedzę z zakresu emocji, stresu i rzecz jasna lęków! Jak działa lęk na poziomie psychologicznym i fizjologicznym? Jakie są jego przyczyny? Czym lęk i strach się od siebie różnią? Jak odróżnić zdrowy niepokój od paraliżującego lęku? – na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznały uczestniczki poniedziałkowego spotkania.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczno-artystyczną. W części teoretycznej uczestniczki otrzymały garść rzetelnych informacji dotyczących omawianych zagadnień. Lęk, choć często postrzegany wyłącznie jako coś negatywnego, pełni istotną rolę w naszym życiu. Oczywiście w nadmiarze może znacząco je utrudniać, ale odpowiednio zrozumiany i opanowany, czyli „oswojony” właśnie, może stać się dobrym partnerem i sprzymierzeńcem w codziennym funkcjonowaniu. Trenerzy szczegółowo omówili mechanizmy powstawania lęku i zaburzeń lękowych – jako procesu, który powstaje latami, nierzadko jego źródło wybija w dzieciństwie, gdzie zwykle wszystko ma swój początek. Przedstawili także proste, codzienne  techniki radzenia sobie z nim.

Część praktyczno-artystyczna pozwoliła uczestnikom symbolicznie i twórczo zmierzyć się z tematem lęku. Wystarczyło niewiele – ot, kilka kropelek atramentu na białej kartce, aby zobaczyć, że nawet to, co chaotyczne i niepokojące, może stać się początkiem czegoś ciekawego. Innymi słowy nasze symboliczne lęki zaczęły przyjmować znajome kształty, a za sprawą procesu ich oswajania (tu poprzez zdobienie, kolorowanie i dekorowanie) przestały być takie straszne. To ćwiczenie, które niemal każdy z nas może wykonać w zaciszu domowym, miało na celu oswojenie lęku poprzez nadanie mu formy, kształtu i zrozumienie, że to, co początkowo budzi niepokój, może stać się czymś znanym, a nawet twórczym i w efekcie uroczym i sympatycznym.

Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestniczki doceniły nie tylko merytoryczną wartość spotkania, ale również oryginalne podejście do tak trudnego tematu, jakim jest lęk. Wiele osób podkreślało, że wyjście poza teorię i możliwość „przepracowania” lęku w twórczy sposób było dla nich niezwykle wartościowym doświadczeniem.

Warsztat „Oswoić lęk” kończy cykl edukacyjnych spotkań prowadzonych przez Jolantę Łysakowską i Tomasza Gluźniewicza w naszej Bibliotece. Przed nami jeszcze wystawa twórczości trenerki, na którą już teraz serdecznie zapraszamy we wrześniu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Anna Wilk