[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

Współpraca Uniwersytet Śląski (3)Biblioteka – miejsce, gdzie nauka przenika się z kulturą

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach współpracuje z wieloma instytucjami kultury, fundacjami oraz placówkami oświatowymi. W ramach współdziałania organizowane są spotkania autorskie, warsztaty, prelekcje, wizyty w muzeach, czy galeriach, gdzie nasi czytelnicy mają możliwość aktywnego poznawania dziedzictwa kulturowego.
W 2014 roku podjęliśmy współpracę z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki temu organizowane są w bibliotece spotkania kulturoznawcze prowadzone przez wykładowców oraz studentów kierunków filologicznych.
W grudniu ubiegłego roku, w ramach obchodów Dni Języka Słoweńskiego i Słowenii, gościliśmy w Filii nr 32 Biblioteki Tinę Jugović – lektorkę języka słoweńskiego i dr Monikę Gawlak – słowenistkę. Na spotkaniu pt. „Odkrywamy Słowenię” czytelnicy, mieli okazję poznać obyczaje Słoweńców, ich kulturę. Nie zabrakło również wskazania miejsc na mapie Słowenii, które warto odwiedzić. Historia języka słoweńskiego, jego zawiłości oraz ciekawostki dotyczące dialektów, wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy.
Kolejne spotkania, pt.: Boże Narodzenie, Vánoce, Koleda, Božić – obyczaje Słowian”, odbyły się w Filiach nr 11 i 7. Spotkanie prowadzili studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Slawistów UŚ Światowid. Prezentowali zwyczaje świąteczne właściwe dla danego kraju słowiańskiego. Mimo, iż wszystkie przedstawione kraje należały do kręgu naszej kultury, różnią się jednak historią powstania i terminami obchodzonych świąt, a także tradycyjnymi potrawami podawanymi do stołu świątecznego, czy wyznawanymi religiami.
9 marca 2015 r. w Filii nr 7, odbyło się spotkanie, pt. „Martenice – bułgarskie święto wiosny”. Jakie jest pochodzenie tej nazwy i co symbolizuje? Dlaczego bransoletki i gałganki wykonywane z okazji świętowania 1 marca są biało – czerwone i zawsze splecione ze sobą? W jaki sposób Bułgarzy świętują nadejście wiosny i jakie wiążą się z tym przesądy oraz wierzenia? Na te pytania, oraz wiele pozostałych, odpowiedzi udzielili studenci slawistyki Uniwersytetu Śląskiego. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było obdarowanie gości pamiątkowymi martenicami – wspomnianymi wyżej bransoletkami symbolizującymi święto wiosny.
Współpraca między Miejską Biblioteką Publiczną, a Uniwersytetem Śląskim jest doskonałym przykładem przenikania się nauki z kulturą. Organizowane spotkania i prelekcje nie tylko poszerzają wiedzę, ich celem jest pobudzenie zainteresowania innymi kulturami, często bardzo bliskimi naszej, a zupełnie nieznanymi w Polsce. Razem chcemy przełamać błędne stereotypy i zachęcać do sięgnięcia po mniej popularną, ale wartościową literaturę.
Zapraszamy również na kolejne spotkanie, które odbędzie się w ramach współpracy z Wydziałem Filologicznym, dn. 16 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00, w Filii nr 12 Miejskiej
Biblioteki Publicznej w Katowicach, przy ul. Witosa 18B (Katowice-Os. Witosa).
Tym razem dr Andrea Gootsova wraz ze studentami opowie nam o tym, że „Słowacja to nie tylko góry, ale również fascynująca literatura”. Będzie to spotkanie otwierające wystawę czynną od 16 kwietnia do 16 maja. Zapraszamy!

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji ze spotkań, które już się odbyły:
pt.„Boże Narodzenie, Vánoce, Koleda, Božić – obyczaje Słowian” https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153456370023677.1073742081.273989833676&type=3

Fotorelacja ze spotkania „Martenice – bułgarskie święto wiosny”
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153731639728677.1073742109.273989833676&type=3

Współpraca Uniwersytet Śląski (2)Współpraca Uniwersytet Śląski (5)

 

 

Współpraca Uniwersytet Śląski (1)