[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIEDŹNEJ

„Wokół jajka”

IMG_0034Wielkanoc tuż, tuż więc bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej przygotowali dla uczniów klas I/III SP w Górze zajęcia poświęcone zwyczajom i obyczajom wielkanocnym, oczywiście z jajkiem „w roli głównej”.

Podczas tych spotkań dzieci wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. „Pisanki”, z którego dowiedziały się różnych ciekawostek związanych z jajkiem. Choćby tego, że według starych mitów świat powstał z ogromnego jaja złożonego przez praptaka mna morzach praoceanu, oraz że pod każdym nowo budowanym domem umieszczano jajko – miało ono przynieść szczęście i zwalczyć złe moce. Podobno nawet pod kościołem Mariackim w Krakowie znajduje się jajko. Poza tym jajko pomagało w leczeniu wielu dolegliwości, a rzucone w ogień pozwalało ugasić pożar.

Dawniej przy okazji składania sobie wielkanocnych życzeń obdarowywano się pisankami, a zakochani wymieniali się tymi najładniejszymi. Najciekawsze to jednak były różne zabawy z użyciem jajka.

Jajko jest jednym z symboli wielkanocnych. Różnokolorowe pisanki znajdziemy w koszyczku z potrawami do święcenia w Wielką Sobotę. Szkoda tylko, że coraz częściej używamy sztucznych barwników do jajek, a zapominamy, że całą gamę kolorów można „wyczarować” z tego co znajdziemy w domu: cebulowe łupinki, herbata czarna i zielona, papryka sproszkowana, buraczki, modra kapusta.

Dzieci, jak się okazało, lubią malować jajka, i lubią je jeść … pod warunkiem, że są z czekolady. Uwielbiają też prezenty przynoszone przez zajączka.

Uczniowie mieli okazję pobawić się w dawne zabawy z użyciem jajka: burdę i waletkę. Ponadto dowiedzieli się co to jest „ jajko Kolumba” – sprawa się wyjaśniła przy próbie ustawienia jajka w pionie. Była też „przymiarka” kulinarna polegająca na oddzieleniu żółtka od białka oraz obieranie jajek ze skorupek.

IMG_0028

Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej