[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Maj w czechowickiej książnicy

IMG_0628Jak co roku w maju Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach przygotowała w ramach Tygodnia Bibliotek wiele ciekawych propozycji warsztatów, lekcji, zajęć edukacyjnych, spotkań autorskich, wystaw i konkursów, które odbywały się w Oddziale Dziecięcym oraz wszystkich filiach.

Oddział Dziecięcy zaprosił wszystkich odwiedzających do zabawy pn. „Kolorowy tydzień z biblioteką”. Każdy, kto w Tygodniu Bibliotek przekroczył progi biblioteki dla dzieci i miał na sobie ubrane coś w wybranym tego dnia kolorze, otrzymał mały upominek.

IMG_5013Filia nr 1 przygotowała spotkanie z weterynarz Aliną Srokol, warsztaty bibułkarskie „Kwiatek dla mamy” oraz warsztaty plastyczne „ Słonik Elmer naszą inspiracją”, a także wystawę prac autorstwa Kamili Kuczyńskiej pt. „Zaczarowane portrety”.

Filia nr 2 zaprosiła dorosłych czytelników na spotkanie „Klubu za Regałem” oraz warsztaty decoupage, a dzieci na zajęcia plastyczne z ceramiki. Ponadto zorganizowała wyjazd do Bielska-Białej w ramach cyklu „Skarby historii miasta Czechowice-Dziedzice”, podczas którego zwiedzano Zamek Sułkowskich.

DSC_0108Wszyscy czytelnicy odwiedzający filię nr 3 mogli wziąć udział w quizie „Wybieram Bibliotekę, bo…”, a najmłodsi w warsztatach plastycznych pt. „Guzikowe szaleństwo”.

W filii nr 5 przeprowadzono dwie akcje głośnego czytania „Bronów czyta dzieciom”. Odbyły się tam również zajęcia kółka języka angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej..

Filia nr 6 zaprosiła dzieci na spotkanie z baśniami Andersena pn. „Wybieram bibliotekę, bo w niej dzieją się ciekawe rzeczy” oraz do udziału w turnieju zagadek literackich.

Filia nr 8 przygotowała dla przedszkolaków lekcję biblioteczną pt. „Tajemnice biblioteki” natomiast filia nr 9 przygotowała lekcje biblioteczne dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum, a dla najmłodszych miłośników książek spotkanie pn. „Literozagadki” oraz głośne czytanie najpiękniejszych baśni świata.

Filię nr 10 odwiedziła historyk sztuki z Zamku Królewskiego na Wawelu – Anna Chachulska, która wygłosiła wykład pt. „Patynki, pludry, pantalony i pudermantel, czyli tajemnice mody”. Ponadto filia ta zaprosiła babcie i dziadków wraz z wnukami do wspólnego czytania ulubionych książek w ramach spotkania „Wybieram bibliotekę, bo łączy pokolenia”, a paniom, które wybierają zdrowie, zaproponowała spotkanie informacyjno-promocyjne połączone z nauką samobadania piersi.

Obchody Tygodnia Bibliotek w Czechowicach-Dziedzicach zakończył Maraton Czytania Biblii zorganizowany pod patronatem radia „Anioł Beskidów” oraz „Gościa Bielsko-Żywieckiego”. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych, księża czechowickich parafii, dyrektorzy i pracownicy instytucji użyteczności publicznej, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci Kościoła Zielonoświątkowego Zbór „Nowe Życie”, czytelnicy biblioteki i słuchacze Akademii Pięknego Czasu. Wspólnie przeczytano Ewangelię św. Marka.

DSC_0067Tydzień Bibliotek to nie jedyne atrakcje, jakie czechowicka książnica przygotowała w maju dla swoich czytelników. 30 maja przyłączyliśmy się do akcji Noc Bibliotek. Wzięły w niej udział Wypożyczalnia Główna, Czytelnia Ogólna, Oddział Dziecięcy oraz Dział Audiowizualny.

Wypożyczalnia Główna zaprosiła swoich czytelników na „Kulinarne inspiracje!” połączone z degustacją potraw, słodką niespodzianką oraz książkowym co nieco. W ramach tego spotkania powstała oryginalna książka kucharska z przepisami kulinarnymi czytelników.

Czytelnia Ogólna postawiła na nowoczesne technologie i zorganizowała spotkanie z konstruktorami DRONÓW połączone z prezentacją możliwości tych urządzeń. Ponadto gościła pracownię VR 4 Experience z Bielska-Białej, która przybliżyła uczestnikom spotkania temat rzeczywistości wirtualnej, opowiedziała o zastosowaniach nowych technologii w różnych dziedzinach życia, w tym o nowych formach rozrywki, filmach 360 oraz o przełomie technologicznym, który właśnie następuje.

Oddział Dziecięcy zamienił się podczas tej wyjątkowej nocy w Smerfową Krainę, gdzie na najmłodszych czekał kącik plastyczny, Smerfowy Kącik Czytelniczy oraz quiz z nagrodami.

Dział Audio oferował „Muzyczne wariacje!”, wypożyczając w rytmach największych przebojów. Jednak główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu SIS, który odbył się przed budynkiem biblioteki. Tego wyjątkowego dnia odwiedziło nas ok. 400 osób. Byli wśród nich nasi stali czytelnicy, ale także osoby, które po raz pierwszy przekroczyły progi naszej biblioteki, z czego ogromnie się cieszymy.

Nadesłała: MBP w Czechowiczach-Dziedzicach