[Relacja] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Piknik na Paprocanach

plakatW ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020 Biblioteka Śląska
w Katowicach realizuje w 2015 roku projekt czytelniczy Cooltura książki. Jednym
z jego działań był piknik literacki przygotowany 19 czerwca 2015 roku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Tychach. Planowano przeprowadzenie podchodów literackich dla dwóch grup wiekowych, warsztaty plastyczne, stworzenie przestrzennych ilustracji w postaci legalnego grafitti, gry, zabawy, spotkania. Jednakże niesprzyjająca aura i ulewny deszcz uniemożliwiły ich realizację
w plenerze.

W związku z dużym zainteresowaniem imprezą dzieci i młodzieży tyskich szkół nie mogliśmy jej odwołać. Postanowiliśmy zmienić formułę zabawy i zrealizować ją
w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach.

DSC_1516

Nasze działanie przybrało formę literackiej zabawy. Korzystając z obecności autorów książek dla dzieci: Marcina Pałasza, Wojciecha Widłaka i Joanny Olech wyznaczyliśmy licznie przybyłym dzieciom zadanie, polegające na wcieleniu się w role redaktorów.

Dzieci podzieliły się na zespoły redakcyjne, by wspólnie stworzyć czasopismo kulturalne. Ważne było, aby wszystkie powstałe gazety miały 3 stałe rubryki: Aktualności, Publicystyka – rozmowa z…, Książka i nowości wydawnicze. W ramach wyznaczonych zadań musiały zmierzyć się z napisaniem nowego zakończenia opowiadania Marcina Pałasza, przeprowadzić wywiad z Wojciechem Widłakiem oraz napisać relację z imprezy, w której brały udział. Ważnym elementem była graficzna oprawa czasopisma, która dokonywała się pod czujnym okiem Joanny Olech.

Ponadto uczestnicy mogli nabyć książki autorstwa obecnych na imprezie pisarzy, które okazały się niezmiernie pomocne w przygotowaniu się do przeprowadzenia wywiadów.

Uczestnicy chętnie wcielili się w role redaktorów oraz bardzo zaangażowali się w tworzenie czasopism. Zabawie nie było końca.

Każdy uczestnik wyszedł z imprezy z książką, którą mógł sobie wybrać w ramach akcji – Uwalnianie książek.

Nadesłała: Agnieszka Kapustka-Olejniczak, Biblioteka Śląska

narodowy_program_logomkidn_logobśtychy