[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

5 sierpnia 2015 roku, w ogrodzie edukacyjno-kulturalnym, znajdującym się przy Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, odbyły się warsztaty projektowania gier planszowych, przeprowadzone przez Mepel.pl. Zajęcia odbyły się w ramach Akcji Lato z Książką – Lecimy Bibliolotem tropem Tytusa de Zoo.
Na początku spotkania, dzieciaki zostały wprowadzone w tajniki gier planszowych przez Piotra Kapuścika, właściciela sklepu Mepel.pl, na co dzień wielkiego miłośnika gier. Nasi podopieczni dostali specjalne zadanie, które polegało na odpakowaniu gry Świat Dysku – Ankh Morpork, przy okazji poznając jej wszystkie elementy. I tak, okazało się, że gra planszowa może składać się z całego mnóstwa kart i pionków różnej wielkości, a plansza nie musi przedstawiać toru punktacji, tylko być np. mapą miasta, krainy czy wymyślonego przez autora świata. Uczestnikom spotkania zostały przedstawione jeszcze inne tytuły, aby mogli poznać różne mechaniki występujące w grach.
Głównym zadaniem uczestników spotkania było stworzenie gier planszowych. W tym celu dzieci zostały podzielone na grupy, z których każda dostała zestaw pionków, kostek i znaczników, a także materiały plastyczne niezbędne do pracy. Początkowo prace szły dość wolno, ponieważ trzeba było dokładnie przemyśleć, co i jak chce się zrobić. Okazało się, że stworzenie zasad gry nie jest takie proste. Z biegiem czasu jednak prace posuwały się do przodu, a oczom pań bibliotekarek zaczęły ukazywać się coraz bardziej kolorowe plansze tworzone przez najmłodszych. Jedną z nich była gra zatytułowana Knuj i walcz, polegająca na odpowiadaniu na trudne pytania i eliminowaniu przeciwników. Grupa obok stworzyła natomiast grę Kaktus, w której zwycięzcą okazywała się osoba, która zbierze najwięcej kaktusów oraz butelek z wodą. Nie mogło oczywiście zabraknąć motywów bibliotecznych, a to za sprawą bardzo kolorowej gry Biblioteczny labirynt, stworzonej przez grupę z Osiedla Tysiąclecia. Poza tym można było jeszcze śledzić powstawanie bardzo skomplikowanej gry fantasy czy gry polegającej na walce z niebezpiecznymi oposami! Dzieci bardzo wciągnęły się w projektowanie, a my zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni ich pomysłami i zaangażowaniem. Warsztaty zakończyły się sukcesem oraz zadowoleniem dzieci.