[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Zdjęcia z imprezy (MPB w Siemianowicach Śląskich)Marcin Pałasz w Bibliotece czyli czytelnictwo ma się dobrze  

26 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorem książek
i słuchowisk dla dzieci i młodzieży – Marcinem Pałaszem. Autor ma na swoim koncie takie pozycje jak: „Opowieści z Krainy Potworów„, „Straszyć nie jest łatwo”,Elf Wszechmogący”, „Szczęśliwi czas liczą, czyli to i owo o czasie i zegarach” i wiele, wiele innych.

Na początku spotkania pisarz opowiadał licznie zgromadzonej publiczności o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z książką i dlaczego na jednym tytule się nie skończyło. Mówił o swoich zainteresowaniach i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Pan Marcin – człowiek z ogromnym poczuciem humoru – podzielił się ze wszystkimi własnym optymizmem. Zgromadzeni na spotkaniu uczniowie co chwilę wybuchali gromkim śmiechem, słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek. Pokazał słuchaczom, że będąc dorosłym można jednocześnie mieć duszę dziecka i wielki apetyt na życie. Gość zachęcał wszystkich do czytania książek, gdyż słowo pisane, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość oraz poszerza horyzonty myślowe. Autor namawiał dzieci także do tego, by znaleźć sobie w życiu coś takiego, co sprawia nam ogromną radość i może stać się sposobem na życie, także to zawodowe, czego doskonałym przykładem jest sam autor, który kocha swoją pracę. Podczas spotkania wszyscy doskonale się bawili, o czym świadczyły dobiegające z sali salwy śmiechu. Zwieńczeniem spotkania były autografy, po które ustawiła się nie kończąca się kolejka małych czytelników. Był również czas na wspólne i indywidualne zdjęcia z autorem. Pan Marcin otrzymał także sympatyczny prezent od uczniów ze SP nr 4 – laurkę z podpisami wiernych czytelników, co bardzo ucieszyło i wzruszyło autora. Dowodem wielkiego zainteresowania naszym gościem były maile oraz wiadomości na Facebooku od małych siemianowiczan, którzy nie mogli się doczekać spotkania w Bibliotece. Te i inne małe akcenty bardzo nas cieszą, bo świadczą o tym, że czytelnictwo w naszym mieście ma się całkiem dobrze, bo jak inaczej można wytłumaczyć blisko 200-osobową frekwencję na spotkaniu, podczas którego dzieci chłonęły każde słowo autora? A gościliśmy uczniów i ich opiekunów ze Szkół Podstawowych nr 4, 5, 6 i 11.

Na zdjęciu Marcin Pałasz rozdaje autografy

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki – programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki, a finansowane było przez Bibliotekę Śląską w ramach akcji „Spotkanie z autorem na żądanie”.

Patrycja Skorek-Bilczyńska