Konferencja „Sztuka zdobywania młodego czytelnika, czyli jak polubić czytanie”, Gliwice, 31 maja 2016 r.
Czytamy w Polsce coraz mniej, nie mówiąc, że kupujemy również coraz mniej książek. Wyprzedzają nas niemalże wszyscy nasi sąsiedzi, za wyjątkiem Litwy i Ukrainy, gdzie czyta się jeszcze mniej niż u nas. Dane z raportu z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych „Czytelnictwo dzieci i młodzieży” (2014) wskazują, że problem ten tkwi już u podstaw czytania. Dzieci i młodzież sięgają po książkę coraz rzadziej, można się więc spodziewać, że dorosłych czytelnikówbędzie również mniej. Badania bowiem potwierdzają, że wiele osób po zakończeniu edukacji, przestaje sięgać po książkę. Rodzi się pytanie, czy w dobie globalizacji i informatyzacji społeczeństwa czytelnictwo staje się wyzwaniem, czy w przyszłości grozi nam wtórny analfabetyzm, co zrobić, by zapobiec temu zjawisku? W jaki sposób czytanie dzieci i młodzieży ma się przełożyć na potwierdzenie przysłowia „Czym skorupka z młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
Celem Konferencji będzie:
– ocena stanu czytelnictwa dzieci i młodzieży.
– analiza uwarunkowań towarzyszących kontaktowi dzieci i młodzieży z książką.
– przegląd działań bibliotek i szkół w zakresie promocji książki i czytelnictwa.
– prezentacja wybranych narzędzi przydatnych w realizacji działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz sposobów ich wykorzystania.
– pokazanie przykładów sprawdzonych dobrych praktyk naszych czeskich i niemieckich sąsiadów w zakresie promocji czytelnictwa i popularyzacji książki.
Konferencja ma za zadanie przynieść między innymi odpowiedźna pytania: jak skutecznie zachęcić dzieci i młodzież do czytania, co mamy jeszcze do zrobienia, my bibliotekarze szkolni i publiczni oraz nauczyciele szkół, by dzieci i młodzież pokochały książki, a dorośli „czytanie mieli we krwi”, jak to robią, czescy i niemieccy bibliotekarze, że mają takie dobre wyniki w zakresie szeroko pojętego czytelnictwa.
PROGRAM (ramowy)
08.00 – 09.00 Rejestracja uczestników
09.00 – 09.20 Powitanie gości uczestników Konferencji
09.20 – 09.50 Korelacja między strukturą społeczną, a poziomem czytelnictwa- prof. dr hab. Jan Andrzej Majcherek, Uniwersytet Jagielloński, Kraków (Polska)
09.50 – 10.20 Czytelnicy 2.0 – młodzież o swoich lekturach w Internecie– mgr Agnieszka Maroń, Uniwersytet Śląski, Katowice (Polska)
10.20 – 10.50 Czeskie biblioteki dziecięce pełne atrakcji – dr Halina Molin, Biblioteka Regionalna, Karwina (Republika Czeska)
11.00 – 11.30 Przerwa kawowa
11.30 – 12.00 Warsztaty czytania drogą do kształtowania podstaw czytelnictwa– Bohumil Zmrzlik, Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Mendelova, Karwina (Republika Czeska)
12.00 – 12.30 Biblioteka powinna być miejscem najlepszej zabawy – Małgorzata Bykowska, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Oddział Warszawski (Polska)
12.30 – 13.00 Przerwa Kawowa
13.00 – 13.30 Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał. Systematyczna praca z dzieckiem gwarancją czytelnictwa – mgr Helena Legowicz–Biblioteka Regionalna Karwina. Oddział literatury Polskiej, (Republika Czeska)
13.30 – 14.00 Sztuka wychowania czytelnika. Zapomniane kompetencje i praktyki – dr Małgorzata Gwadera, Uniwersytet Śląski, Katowice (Polska)
14.00 Podsumowanie konferencji
Udział w konferencji bezpłatny