biblioteka

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Kryminalna Noc w Bibliotece

AKCJAW maju obchodzimy Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza Towarzyszy im szereg imprez kulturalnych skierowanych do wszystkich, którym książka nie jest obojętna. Przez kilka dni każdy chętny może wziąć udział w wydarzeniach przygotowywanych przez Biblioteki. Oferta jest bogata, skierowana do młodszych i starszych, a dobra zabawa zagwarantowana. Dorośli mogą wziąć udział w spotkaniach autorskich, poznać bibliotekę „od kuchni”, dzieci będą dobrze bawić się uczestnicząc w konkursach, grach i zabawach. A wszystko to ma zachęcić do sięgania po książkę.

Książnica Beskidzka w Bielsku – Białej także wzięła udział w Tygodniu Bibliotek, zapraszając wszystkich przyjaciół, sympatyków, radosnych i smutnych, dużych i małych do wspólnej zabawy. Z tej okazji pracownicy Biblioteki przygotowali wydawnictwo okolicznościowe Kurier Biblioteczny dystrybuowany wśród mieszkańców Bielska-Białej.

wystawaWydarzenie przebiegało pod hasłem Kryminalna Noc w Bibliotece. 14.05.2016 roku w piękne sobotnie popołudnie, punktualnie o godzinie 18.00 Biblioteka otworzyła swoje drzwi dla przybywających gości. Spragnieni dreszczyku emocji powitani zostali serdecznie przez dyrektora Książnicy, Bogdana Kocurka.

bibliotekaKażdy czy to młody, czy starszy mógł tego popołudnia znaleźć tutaj coś dla siebie, bowiem pracownicy Książnicy przygotowali na ten wyjątkowy wieczór szereg atrakcji. Tylko tego wieczoru każdy mógł zajrzeć w każde, na co dzień niedostępne miejsca biblioteczne, a ci, którzy popełnili zbrodnię przetrzymania książek mogli liczyć na amnestię.

policjaćwiczenia

Noc rozpoczęli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, wezwani po tym, gdy w Bibliotece odkryto zakrwawione zwłoki. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa dochodzeniowo-śledcza, wraz z psem tropiącym. Zainscenizowane zostały oględziny miejsca zbrodni. Technik kryminalistyki rozpoczął swoją pracę, a wszystkie wykonywane przez niego czynności były na bieżąco komentowane przez nadkomisarza Wiesława Mizię. Zgromadzona publiczność z zapartym tchem śledziła każdy kolejny krok policjantów, którzy po zakończeniu czynności śledczych zarzuceni zostali gradem pytań.

policjaPodczas, gdy starsi uczestniczyli w oględzinach miejsca zbrodni, dzieci wcielały się w detektywów z Bibliotecznego Biura Śledczego, ruszając w pełną emocji i przygód wyprawę po zakamarkach Biblioteki w poszukiwaniu zaginionych skarbów. Uzbrojone w latarki szukały śladów, które mogłyby doprowadzić je do ukradzionych książek.

bilety

Po holu „latały” mole książkowe, w które wcielili się studenci bielskiej ATH. Był to literacki happening zorganizowany przez prof. Ernesta Zawadę. Każdy student nawiązywał strojem do postaci z wybranego przez siebie kryminału, a różne kryminalne historie, poczynając od powieści Agathy Christie po współczesną prozę kryminalną, odczytywane były unisono w całej bibliotece.

A ponieważ była to Noc kryminałów, w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim, znanym i cenionym autorem powieści fantastycznych i grozy, zdobywcą Paszportu Polityki za Inną duszę. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Ruchała. Orbitowski opowiedział zebranym gościom o arkanach swojej pracy twórczej, podzielił się anegdotami z życia pisarzy rozbawiając zebranych do łez. Było też poważnie, gdy autor opowiadał o zbrodni sprzed lat, która wstrząsnęła całym krajem. Morderstwo dokonane w Bydgoszczy stało się punktem wyjścia do stworzenia porywającej czytelnika powieści pt. Inna dusza. Należy podkreślić, że jest to fikcyjna powieść, oparta jedynie na prawdziwych wydarzeniach, napisana na zlecenie wydawnictwa Od deski do deski.

Kryminalną Noc w Książnicy Beskidzkiej zakończył pokaz nocnego kina, tematycznie związanego z motywem przewodnim.

Nadesłała: Dział Animacji, Promocji i MarketinguKsiążnica Beskidzka w Bielsku-Białej