[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Hołownia Gdzie ludzie i książki dobrze się MAJą – Tydzień Bibliotek w Piekarach Śląskich

Z okazji Tygodnia Bibliotek 2016 przygotowaliśmy dla swoich Czytelników wiele atrakcyjnych wydarzeń. Nasze placówki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i nowych, ciekawych przedsięwzięć. Wszystkie zaproponowane działania związane są tematycznie z książką, także rozumianą, jako inspiracja do wydarzenia. I tak książki inspiracją do wystawy fotograficznej „Z Kryminałem w Dłoni”, książki Szymona Hołowni, jako inspiracja do spotkania z autorem, książki Henryka Sienkiewicza, jako inspiracja do Konkursu Afiszowego, twórczość Witkiewiczów, jako inspiracja do wieczorku poetyckiego, VIII Konkurs Czytelniczy „Olimpijskie zmagania Percy’ego”, na podstawie wybranych książek. Poniżej przedstawiamy niektóre wydarzenia, które odbyły się w Piekarskiej Bibliotece.

Zaprezentowaliśmy m.in. wystawę fotograficzną „Z kryminałem w Dłoni” autorstwa Justyny Psiuk. Wystawa złożona jest z trzech części. Zdjęcia w każdej sekcji przedstawiają miejsca akcji – krajobrazy, uliczki, obiekty architektoniczne, plenery przyrodnicze, związane tematycznie z kryminałami autorstwa:

I sekcja: Brian Mc Gilloway – seria kryminałów z inspektorem Devlinem (Irlandia)
II sekcja: Ian Rankin – seria kryminałów z inspektorem Rebusem (Szkocja)
III sekcja: Andrea Camilleri – seria kryminałów z inspektorem Montalbano (Sycylia)

Tydzień Bibliotek Piekary ŚląskieJustyna Psiuk, wielka miłośniczka czytania, postanowiła odwiedzić miejsca akcji swoich ulubionych książek. Uzbrojona w aparat fotograficzny znalazła się w samym środku kryminalnych intryg inspektora Devlina, Ian’a Rankina i inspektora Montalbano, kolejno w Irlandii, Szkocji a na Sycylii kończąc. Zdjęcia oddają klimat i atmosferę tych miejsc zarówno w rzeczywistości, jak i w fabule książek.

Potwierdza się teza, że Biblioteka i czytanie inspiruje, czego dowodem jest właśnie wystawa, która powstała z pasji do czytania! Na marginesie warto dodać, że to także doskonała forma promocji czytelnictwa. Wystawę można zwiedzać do końca maja br.

W Tygodniu Bibliotek wyruszyliśmy z naszą objazdową „Biblioteką pod Chmurką” do pobliskiego parku, gdzie zachęcaliśmy dzieci bawiące się na placu zabaw, do odwiedzenia naszej biblioteki. Takie plenerowe spotkania z najmłodszymi i ich Rodzicami to doskonała forma popularyzacji czytelnictwa i samej biblioteki. Warto dodać, że przez całe wakacje, jeden raz w tygodniu spotykamy się z dziećmi w otwartej przestrzeni naszego miasta.

Przybliżyliśmy naszym Czytelnikom mało znaną w Polsce sztukę ebru – malowania na wodzie. Każdy mógł wykonać, a właściwie stworzyć jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne dzieło. To tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. Papier ozdobiony w technice ebru nazywany jest również papierem tureckim lub papierem marmurkowanym. W 2014 roku sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Niecodziennym wydarzeniem była wymiana książkowa zorganizowana wraz ze Śląską Grupą Blogerów Książkowych. Przez 4 godziny Czytelnicy wymienili prawie 100 książek! Główna zasada tej akcji, to ile przynosisz tyle wynosisz. Książki wymienialiśmy w trzech kategoriach – ze względu na datę wydania (dwie kategorie) oraz książki młodzieżowe: I kategoria to roczniki 2000 – 2007,  II kategoria to roczniki 2008 – 2015,  III kategoria to książki młodzieżowe. Wymiana odbywała się „z ręki do ręki”.

W dniu 11 maja br. odbył się Finał VIII Miejskiego Konkursu Czytelniczego pod tytułem „Olimpijskie zmagania Percy’ego”. Tegoroczna edycja konkursu adresowana była do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zakres tematyczny obejmował treść książek Ricka Riordana pt. Złodziej pioruna i Morze potworów, będących częścią cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Po emocjonujących rozgrywkach Jury wyłoniło zwycięzców:

I Miejsce        Kajetan Wojciechowski

II Miejsce       Paula Kosmala

III Miejsce      Michał Pełka

Tydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary Śląskie

Zwycięzcy otrzymali bony podarunkowe do księgarni Matras, ufundowane przez Piekarską Bibliotekę.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, razem z warszawską firmą Przyjaciele Kawy ogłosiliśmy Konkurs Gdzie ludzie i książki dobrze się MAJą. Na czym polega? To bardzo proste, każdy, kto w maju zapisze się do naszej Biblioteki, weźmie udział w losowaniu nagrody. To wyjątkowy upominek w postaci aromatycznej kawy, bo przecież nie ma nic lepszego niż czytanie dobrej książki i popijanie ulubionej kawy. Rozstrzygnięcie w pierwszych dniach czerwca.

Odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Mistrzowie Kodowania”, w którym uczestniczy Biblioteka Centralna, ciekawe prezentacje multimedialne i gra biblioteczna „Jestem na 6”. Spośród wielu innych wydarzeń warto wspomnieć o spotkaniu autorskim z Szymonem Hołownią – pisarzem, dziennikarzem, społecznikiem i o wieczorku poetyckim „Myśli zagubione”. Trochę prozy, trochę poezji w recytacji uczniów Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich. Przy tej okazji odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu dla gimnazjalistów „O Henryku Sienkiewiczu trochę inaczej”.

Tydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary ŚląskieTydzień Bibliotek Piekary Śląskie