[Zapowiedź] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Narodowe Czytanie Sienkiewicza

ncBędzin po raz czwarty weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, które odbędzie się w sobotę 3 września 2016 r. Narodowe Czytanie to przedsięwzięcie zainicjowane pięć lat temu przez Kancelarię Prezydenta RP. Jego ideą jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku patronat honorowy nad akcją objęła Para Prezydencka.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie powieść „Qvo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Czytanie klasyków polskiej literatury to ważne wydarzenie w życiu będzińskiej społeczności, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych w  mieście. Podczas tegorocznej akcji obok  prezentacji fragmentów powieści „Qvo vadis” czytanej przez włodarzy miasta, jego mieszkańców, animatorów i mecenasów kultury spotkaniu towarzyszyć będą ilustracje muzyczne, inscenizacje inspirowane powieścią oraz quiz ze znajomości „Qvo Vadis”. Zostanie zaprezentowana również wystawa ukazująca dorobek literacki noblisty oraz wystawa edukacyjna „Henryk Sienkiewicz (Litwos) 1846-1916” przygotowana przez będzińskie Stowarzyszenie Filary Kultury z okazji obchodzonego Roku Henryka Sienkiewicza.

plakat

plakat

Wszyscy, którzy 3 września przyniosą na Plac prof. Włodzimierza Wójcika, na którym odbędzie się tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Będzinie, egzemplarz „Qvo Vadis” lub inną powieść Henryka Sienkiewicza będą mogli umieścić w książkach okolicznościową pieczęć upamiętniającą to wyjątkowe wydarzenie wpisujące się w 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, 100. rocznicę jego śmierci oraz 120. rocznicę wydania powieści „Qvo vadis”.

Organizatorami Narodowego Czytania w Będzinie jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Muzeum Zagłębia oraz Urząd Miejski w Będzinie.  Partnerami akcji jest Gimnazjum nr 1 im. Jana Dormana i Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie. Ilustracje muzyczne wydarzenia przygotowało Stowarzyszenie Muzyka Jutra.  Początek spotkania o godzinie 15.00.  Wstęp wolny.