[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZERWIONCE-LESZCZYNACH

a„XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” pod hasłem „Czytanie uskrzydla”

Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach włączyła się w obchody „XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” pod hasłem „Czytanie uskrzydla”, które jest największym dorocznym świętem fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Kampanie społeczne promujące czytelnictwo aktywizują nie tylko środowiska bibliotekarskie, ale także wolontariuszy, chętnie udzielających się w społecznych akcjach. Książka obecna w przestrzeni społecznej i kulturalnej w atrakcyjny sposób promuje zarówno literaturę jak i czytelnictwo, dlatego Biblioteka Publiczna składa serdeczne podziękowanie szerokiemu gronu wolontariuszy, którzy zechcieli uczestniczyć w akcji promującej czytanie wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W Bibliotece bajki czytali: pełnomocnik burmistrza Urzędu GiM Czerwionka-Leszczyny ds. planowania, rozwoju i gospodarki – pan Grzegorz Wolnik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu GiM Czerwionka-Leszczyny – pani Krystyna Jasiczek, podinspektor Wydziału Gospodarowania Odpadami Urzędu GiM Czerwionka-Leszczyny – pani Jolanta Brudny oraz strażnicy miejscy Czerwionki-Leszczyn – pan Jacek Korus i Krzysztof Strzała.

Spotkanie z podróżnikiem

8 czerwca w Bibliotece Centralnej odbyło się interesujące spotkanie z Jackiem Czechem – podróżnikiem, instruktorem wspinaczkowym, skialpinistą. Jacek Czech wraz z Adamem Bieleckim zimą 2016 r roku planowali zdobycie niezdobytego dotąd szczytu Nanga Parbat (8125 m), jednak ze względu na złe warunki pogodowe oraz upadek Adama Bieleckiego wyprawę przerwano.

W spotkaniu uczestniczyły klasy trzecie zespołu Szkół Nr 3 w Czerwionce-Leszczynach. Młodzież z zapartym tchem słuchała niezwykłych opowieści podróżnika, który przystępnym językiem uświadamiał gimnazjalistom, że należy śmiało marzyć i odważnie dążyć do celu.

Odjazdowy bibliotekarz

11 czerwca odbył się IV rajd rowerowy pn. „Odjazdowy Bibliotekarz”. Rajd zorganizowany został przez PiMBP w Rybniku we współpracy z Biblioteką Publiczną w Czerwionce-Leszczynach. Przebieg rajdu był niezwykle atrakcyjny topograficznie i przyrodniczo, ponadto ciekawostki historyczne przedstawiał Aleksander Żukowski – przewodnik i turystyczny pasjonat, autor przewodnika po szlakach rowerowych, pieszych i dydaktycznych Rybnika „Szlakami Zielonego Śląska”.

W tym roku Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach miała przyjemność gościć rajd „Odjazdowego Bibliotekarza”, który w Bibliotece Centralnej miał przystanek na krótkie wytchnienie. Ponadto, Biblioteka Centralna mieszcząca się w zabytkowym familoku doskonale wpisała się w trasę rajdu.