[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Wakacje w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej

zabawyWakacyjne zajęcia dla dzieci w Książnicy Beskidzkiej po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka to świetne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu, bo tutaj jest wesoło, różnorodnie i ciekawe.
Tegoroczne zajęcia wakacyjne odbywające się w Dziale Udostępniania Zbiorów dla Dzieci,  w związku z ustanowieniem roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, miały na celu przypomnienie postaci pisarza – podróżnika, inicjatora wyprawy do Ameryki i Afryki, marzącego o podróży do Indii.  Podczas wakacyjnych spotkań dzieci wybrały się w  Podróże po świecie śladem Sienkiewicza. Uczestnicy zajęć zainspirowani twórczością Henryka Sienkiewicza co tydzień poznawali różne ciekawostki historyczne, geograficzne i przyrodnicze w oparciu o zbiory biblioteki. Nasi użytkownicy przekonali się, że wakacyjna wizyta w Książnicy Beskidzkiej to wspaniała przygoda. Dzieci spotykały się na wspólnym czytaniu tajemniczych, wesołych historii i niezwykłych  relacji z podróży. Przemierzając odległe lądy, niebezpieczne dżungle, pustynie, morza, oceany, przy wspólnej zabawie poznawały życie Indian, poszukiwaczy przygód i skarbów. Podsumowaniem tych spotkań były fantastyczne prace plastyczna oddające  koloryt i atmosferę danego miejsca. Wszyscy uczestnicy bardzo chętnie wykonywali prace plastyczne wykorzystując różne techniki i materiały. Powstały totemy wodza:  Odważnego Borsuka, Szybkiego Królika, Wściekłego Wiewióra i Szalonej Lochy,  a także prace plastyczne: żyrafy, piraci i piękne, egzotyczne krajobrazy.

Dużą popularnością cieszyły się wielkie kolorowanki oraz terapeutyczne malowanki – pocztówki, kolorowane wspólnie, przy okazji głośnego czytania lub opowiadania. Najmłodsi czytelnicy bardzo chętnie brali udział w zajęciach sportowych (skoki przez linę, zbijanie kręgli, przeciąganie liny, rzut do celu) – dających radość ze wspólnej zabawy i przebywania w grupie.  W czasie trwania zabaw ruchowych wykorzystywano również chustę animacyjną. Dużą popularnością cieszyły się tematyczne podchody –  poszukiwanie skarbu.

wakacje

Letnie miesiące przebiegały pod hasłem gier, aktywnych zabaw i konkursów. Dzieci samodzielnie przygotowały „Pocztówkę z podróży z Sienkiewiczem”, biorąc tym samym udział w wakacyjnym konkursie plastycznym organizowanym przez Książnicę Beskidzką.

Każdemu wakacyjnemu wydarzeniu towarzyszyły intelektualne rozrywki: rebusy, krzyżówki, quizy oraz tematyczne prezentacje multimedialne.  W zajęciach wykorzystano również audiobooki i gry planszowe, a wakacyjne Smocze Kino zapraszało miłośników wspólnego oglądania na spotkanie z filmem.

Nie zapomniano również o bezpieczeństwie dzieci korzystających z Internetu. Uczestników wakacyjnych spotkań zaproszono na piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”. W trakcie udziału w zajęciach dzieci uczyły się, jak reagować i jak unikać zagrożeń czyhających w Internecie. Dowiedziały się, jak chronić prywatność i szanować swoje dane, a także jakie zagrożenia niosą ze sobą internetowe znajomości. W oparciu o pakiety edukacyjne przygotowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange poznały zasady bezpiecznego surfowania w sieci.

Natomiast wszystkich czytelników Książnicy Beskidzkiej zaproszono do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci pt. „Książka na wakacje”. Wystawa mobilizowała do wypożyczenia prezentowanych  książek, po które warto sięgnąć w czasie wakacyjnego wypoczynku. A odpowiednie hasła – prośby książki: Przytul mnie!, Zabierz mnie!, Przygarnij mnie! – oraz rekwizyty walizka, kuferek, torba, rower, plecaki, parasol plażowy zachęcały do  zabrania książki na wakacje. Aranżacja wystawy przyciągała  wzrok, leżak zachęcał do odpoczynku i zaczytania się w lekturze. Na wystawie królowała wakacyjna klasyka, czyli książki do rodzinnego, wspólnego czytania. Babcie wypożyczały dla przyjeżdżających na wakacje wnuków, mamy dla wyjeżdżających córek, synowie dla ojców, a wnuki dla dziadków. Młodsi sięgali po nią po raz pierwszy, starsi przypominali sobie ponownie: Adama Bahdaja, Zbigniewa Nienackiego, Małgorzatę Musierowicz, Edmunda Niziurskiego, Krystynę Siesicką.

Książki mające rekomendacje bibliotekarzy, jako lektury pełne wakacyjnych  przygód i wspomnień, bez których letnie miesiące tracą urok, krótko czekały na wypożyczenie.

Dzięki przygotowanym przez bibliotekarzy propozycjom 614 dzieci, spędzających wakacje w domu,  mogło wypełnić swój wolny czas twórczo i aktywnie w towarzystwie swoich rówieśników.

Nadesłała: Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci Książnicy Beskidzkiej