[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Quo VadisNarodowe Czytanie

W sobotę 3 września spotkaliśmy się z naszymi czytelnikami by wspólnie wziąć udział w piątej już edycji Narodowego Czytania dzieł literatury polskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W poprzednich latach czytaliśmy „Pana Tadeusza”, „Lalkę” , „Ogniem i mieczem”. Tym razem o wyborze lektury zdecydowało głosowanie elektroniczne. „Quo Vadis” , które konkurowało z tak wybitnymi dziełami jak: „Chłopi” Władysława St. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Wspólnie przypomnieliśmy sobie to wyjątkowe dzieło, a pomogli nam w tym wyjątkowi goście. Pan Robert Rupala wystąpił w stroju rzymskiego legionisty, o którym zresztą opowiedział. Miał ze sobą także kilka cennych rekwizytów, a największą ciekawość wzbudził „Dom Petroniusza”.

Fragmenty powieści czytali: Dyrektor Biblioteki oraz gościnnie pracownik Wydziału Kultury i Sportu Jan Litwiński, który to fragment „Quo Vadis” przeczytał w gwarze śląskiej wzbudzając tym aprobatę słuchaczy.

Niebywałą atrakcją była krótka inscenizacja z „Quo Vadis w wykonaniu Teatru „Domino”. Aktorzy mając bardzo niewiele czasu, wraz z reżyserem stanęli na wysokości zadania i jak zwykle pokazali doskonały kunszt aktorski. Spotkanie zwieńczył konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i jego dziele. Uczestnicy spisali się na piątkę i popisali doskonałą wiedzą. Wieści o siemianowickim czytaniu poszły w eter za sprawą wywiadu, jaki udzieliła Dyrektor Biblioteki I Programowi Polskiego Radia.

Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy zechcieli z nami spędzić to piękne sobotnie południe, szczególne podziękowania należą się uczniom siemianowickich szkół, a mogliśmy gościć m.in. uczniów oraz opiekunów z „Katolika”, „Meritum” oraz SP nr 3. Swoją obecnością zaszczyciły nas także władze miasta: Pani Prezydent Anna Zasada – Chorab oraz Małgorzata Pichen – Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu. Liczymy, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się by wspólnie przypomnieć sobie kolejne wybitne dzieło polskiej literatury.

MBP

Quo VadisQuo VadisQuo VadisQuo Vadis