[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Wzruszająca opowieść Renaty Piątkowskiej

19_PiÄ…tkowska

Za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle uczniowie Szkół Podstawowych nr 2 w Wiśle i nr 3 w Wiśle Malince mieli przyjemność spotkać się z Panią Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, mieszkanką Bielska–Białej.

W spotkaniu, które odbyło się 13 listopada uczestniczyła również Pani Malwina Kożurno – zawodowa lektorka, która w mistrzowskim stylu zaprezentowała fragmenty książki pt. „Wszystkie moje mamy” uhonorowanej nagrodami: za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” oraz za Najlepszą Książkę dla dzieci 2013 roku.
Tematyka spotkania, chociaż trudna do pojęcia przez najmłodszych, bo dotycząca życia w warszawskim getcie, okazała się bardzo ciekawa i wciągająca. Uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści Pani Renaty Piątkowskiej, która przenosząc ich w wojenną przeszłość przybliżyła sylwetkę Ireny Sendlerowej – legendarnej, ale kompletnie nieznanej bohaterki ratującej przed straceniem dwa i pół tysiąca dzieci żydowskich.

Książka „Wszystkie moje mamy” jest swoistym hołdem na cześć zmarłej niestety w domu starców w 2008 r Pani Ireny Sendlerowej, której życiowe motto stało się podsumowaniem obu spotkań: „Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro”. To uniwersalne przesłanie, jak podkreśliła autorka może być realizowane także dzisiaj i także przez najmłodszych. Najmniejsze gesty pomocy i nie przechodzenie obojętnie obok potrzebujących – te słowa wypowiedziane przez pisarkę wybrzmiały bardzo dosadnie i zostaną zapewne na długo w pamięci zebranych.
Z całego serca dziękujemy obu Paniom za pełne wzruszeń opowieści, które uświadomiły słuchaczom, ile mamy szczęścia posiadając kochającą rodzinę, pożywienie, zdrowie, dach nad głową… Polecamy wycieczkę do Bielska, gdzie przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego można podziwiać mural – czyli wielkie malowidło poświęcone właśnie pamięci Ireny Sendlerowej. Ciekawostką jest, że takie właśnie murale są rozsiane po całej Polsce i powstały z inicjatywy lektorki – Pani Malwiny Kożurno.
Więcej informacji o programie i działaniach podejmowanych na rzecz wiślańskich szkół znajdziesz na stronie www.biblioteka.wisla.pl w zakładce pt. Dla szkół.

Fotorelacja ze spotkania jest dostępna na stronie biblioteki.

Nadesłała: Monika Śliwka, Miejska Biblioteka Publiczna, Wisła