[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Nowa książka o Wiśle i jej odkrywcy

1_naWWW

W sali Domu Zborowego 14 listopada odbyła się promocja nowej książki o Wiśle pt. Bogumił Hoff (1820-1894) – „odkrywca” Wisły, której organizatorami były Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle.

Nowa pozycja Wydawnictwa „Luteranin” ukazała się dzięki dofinansowaniu marcowej konferencji i obecnej publikacji przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Gminę Wisła. Każdy obecny mógł otrzymać książkę, warunkiem było jedynie wpisanie się na listę odbiorców.

4_naWWW

Spotkanie rozpoczął ks. proboszcz Waldemar Szajthauer, który powitał zebranych, a wśród nich przedstawicieli władz kościelnych i samorządowych, autorów książki i gościa specjalnego – praprawnuczkę Bogdana Hoffa (brata Bogumiła) Małgorzatę Friedel wraz z małżonkiem. 3_naWWW

Następnie prelekcję pt. Bogumił Hoff (1829-1894) – współpracownik i uczeń Oskara Kolberga wygłosiła dr Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle. Po wykładzie wiślańskie pieśni, które Bogumił Hoff zbierał i opublikował w pierwszej monografii miejscowości, zaprezentowała męska Grupa Śpiewacza „Czernianie”.

2_naWWW

Z dziejami Rodziny Hoffów i swoimi poszukiwaniami korzeni zapoznała publiczność pani Małgorzata Friedel, której tekst o protoplaście rodu znalazł się w nowej książce. Na koniec publikację promował ks. Waldemar Szajthauer, który z kolei przestawił jej zawartość i wręczył pierwsze egzemplarze autorom i gościom.
Spotkanie zakończył poczęstunek oraz zwiedzanie wyremontowanej części biblioteki. Nowa wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży oraz pracownia komputerowa bardzo podobały się zwiedzającym. Biblioteka zaprasza w swoje progi oraz życzy miłej lektury nowej książki.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna, Wisła