SPOTKANIE

[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

„Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”

ZAJĘCIANa bajkę pod tym właśnie tytułem oraz na wiele innych ciekawych spotkań siewierska  biblioteka zaprosiła młodych czytelników w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.                                                                                                                                                      

Październikowe Święto Bibliotek obchodzone jest od osiemnastu lat i ma na celu rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, propagowanie zainteresowania książką, a także zwrócenie uwagi na rolę bibliotek szkolnych i publicznych w życiu każdego człowieka, w nauce, w rozwijaniu pasji i zainteresowań czytelniczych. Z tej okazji siewierskie placówki biblioteczne przygotowały dla swoich czytelników wiele interesujących propozycji, były to między innymi lekcje biblioteczne, wykłady przyrodnicze, wystawy, spotkania plastyczno-literackie, bajka oraz spotkania poświęcone głośnemu czytaniu. Przy okazji spotkań młodzi czytelnicy zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania i korzystania z biblioteki, z jej zbiorami, a także doskonalili umiejętność pracy z aparatem informacyjnym biblioteki.

SPOTKANIE

W ramach lekcji bibliotecznych przygotowanych przez centralę biblioteki, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu uczestniczyły w lekcji regionalnej „Ginące zawody z czasów pradziadków”, świętowały „Urodziny Kubusia Puchatka”, ćwiczyły wymowę, układały rymy i wykonywały ilustracje w ramach spotkania „Gimnastyka dla języka” poświęconemu twórczości Małgorzaty Strzałkowskiej.

zajęcia

W filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych młodzi czytelnicy uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych poświęconych twórczości Joanny Papuzińskiej oraz Renaty Piątkowskiej, a także doskonalili swoje zdolności literackie i plastyczne w ramach „Akademii Twórczości Wszelakiej”.

W filii w Brudzowicach uczniowie rozwijali zdolności plastyczne podczas zajęć edukacyjnych „Książka nas łączy” oraz lekcji  przygotowanych w  oparciu o papierowy teatr Kamishibai zorganizowanych w  ramach „Miesiąca Dobroci dla  Zwierząt”.

spotkanie

Dzieci z Przedszkola Publicznego w Siewierzu miały okazję obejrzeć świetne widowisko promujące czytelnictwo „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary” zaprezentowane przez aktorów teatru „Maska” z Krakowa. Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której młodzi czytelnicy bardzo aktywnie uczestniczyli. Podczas spotkania dzieci zorientowały się, że w bibliotece działa magia, musiały więc dołożyć  wszelkich starań aby cała historia szczęśliwie się zakończyła. Przedszkolacy byli niezwykle aktywni i zaangażowani w przedstawienie, i bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Dowiedzieli się, że  czytanie jest prawdziwą przygodą, a w bibliotekach i gromadzonych przez nie zbiorach kryje się bogactwo ludzkich myśli, wyobrażeń i mądrości.

18 października uczniowie ze szkół podstawowych w Siewierzu i Żelisławicach uczestniczyli w wykładach przyrodniczych „Morze obecnie i miliony lat temu…”. W fascynujący świat przyrody wprowadziła uczestników Pani Iwona Borek pracownik PAN w Krakowie. Wykładom towarzyszyła wystawa przeszło 1500 barwnych eksponatów z Muzeum Historii Naturalnej.

gabloty

Ważnym celem spotkań była promocja czytelnictwa, przygotowanie młodych użytkowników do świadomego korzystania z biblioteki i rozbudzenie zainteresowań książką, która nie tylko służy do nauki, ale może również miło wypełnić wolny czas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom październikowych spotkań za wspólnie spędzone chwile, mamy również nadzieję, że propozycje biblioteki okazały się interesujące i zachęciły do ponownych wizyt w placówkach bibliotecznych.

Nadesłała: M. Szlachta, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu