[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Noc z Andersenem


nocMiejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie stała się jednym z centrów baśniowej
„Nocy z Andersenem”, organizowanej z okazji nadchodzącego międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, której najsłynniejszym ambasadorem jest duński bajkopisarz Hans Christian Andersen.

Noc z Andersenem” to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest promocja czytania wśród najmłodszych dzieci. Idea organizacji całonocnej imprezy czytelniczej dla dzieci, podczas której poprzez różne formy działań i animacji rozbudza się wśród dzieci potrzeby czytelnicze, zrodziła się 19 lat temu wśród czeskich bibliotekarzy. Obecnie w akcji biorą udział biblioteki niemal z całej Europy m.in.: Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie baśniowa noc organizowana była po raz 16, a uczestniczyło w niej ponad 70 młodych mieszkańców Będzina w wieku od 7-10 lat. Bibliotekarze inspirowani baśnią „Brzydkie kaczątko” przy wsparciu znakomitych gości zachęcali dzieci do czytania i posługiwania się pięknem słowa pisanego i mówionego. Wydarzenie jest także doskonałą okazją do promowania wśród dzieci i ich rodziców klasyki literatury dziecięcej oraz ukazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego i sprzyjającego indywidualnemu rozwojowi każdej osoby.

noc

Realizując cel 4 „DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI” oraz cel 5 „RÓWNOŚĆ PŁCI” Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie podczas tego wyjątkowego wydarzenia, wpisującego się
w
660. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego Będzinowi, zapewniła dzieciom wiele atrakcji, tak by ta niecodzienna noc na długo pozostała w ich pamięci. Młodzi goście mogli liczyć na niespodzianki, dużo dobrej zabawy oraz smaczną kolację i pożywne śniadanie.

Program tegorocznej Nocy z Andersenem obejmował:

  • prezentacje fragmentów baśni Andersena czytanych przez zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego, włodarzy miasta oraz przedstawicieli świata kultury, m.in. aktora z Teatru Dzieci Zagłębia i sportu;
  • atrakcje czekające w Miejskiej Bawialni Ośrodka Sportu i Rekreacji w Będzinie, do której dzieci udały się w asyście bibliotekarzy oraz strażników Straży Miejskiej
  • emocjonujący spektakl „Królowa Śniegu” w wykonaniu Studia Teatralnego Sztuka z Trzebini
  • niecodzienne spotkanie połączone z małą rozgrywką z zawodnikami Zagłębia Steelers Interpromex w Będzinie

oraz pisanie życzeń urodzinowych dla Pana Andersena, które zostały po północy zawieszone na drzewku H. CH. Andersena, przygody-niespodzianki przeżyte w bibliotecznych magazynach, działania animacyjne inspirowane baśnią „Brzydkie Kaczątko” oraz międzynarodową konferencję uczestników „Nocy z Andersenem”.

noc

Wydarzenie objęte przez Prezydenta Miasta Będzina patronatem honorowym zostało uzupełnieniem wielostronnego rozwoju najmłodszych mieszkańców Będzina. Patronat medialny nad tegoroczną „Nocą z Andersenem” przyjęła TVP3 Katowice.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie