[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Biblio o’clock czyli czas na szkolenia

szkolenieW dniach 2 i 3 lipca 2018 r. w Filii Integracyjnej Książnicy  Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbyło się szkolenie  „Biblioterapia i bajkoterapia w nowoczesnym procesie edukacji
i terapii”. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, ponieważ właśnie działalność tej agendy dedykowana jest osobom niepełnosprawnym. W minionym roku Filia została zmodernizowana i doposażona w specjalistyczny sprzęt.

Szkolenie prowadzone było przez dr Wandę Matras-Mastalerz, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, autorkę kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technika pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Pani Matras-Mastalerz jest ponadto certyfikowanym trenerem stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownikiem Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

szkolenie

Warsztaty były częścią projektu „Biblio o’clock czyli czas na szkolenia”, realizowanego przez bielską bibliotekę w 2018 roku w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach szkolenia odbyły się dwa spotkania, każde trwające pięć godzin. Uczestnicy zdobyli wiedzę oraz praktyczne umiejętności m. in. w zakresie doboru odpowiednich tekstów w terapii i profilaktyce zdrowia dzieci, młodzieży i osób starszych. Poznali ponadto metody prowadzenia zajęć z wykorzystaniem elementów biblioterapii i bajek terapeutycznych w pracy z dziećmi z problemami, w tym baśni, bajek psychoedukacyjnych, bajek psychoterapeutycznych, bajek relaksacyjnych. Zaznajomieni zostali z modelem postępowania biblioterapeutycznego w zakresie przeciwdziałania zachowaniom agresywnym, jak również poznali przykłady zabaw diagnostyczno-integracyjnych stosowanych w biblioterapii.

Warsztaty okazały się prawdziwą skarbnicą wiedzy i pomysłów przydatnych w edukacji różnych grup osób. Po ukończeniu 10-godzinnego szkolenia bibliotekarze pracujący
w Książnicy Beskidzkiej oraz gminnych bibliotekach publicznych powiatu bielskiego otrzymali Zaświadczenia Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego z siedzibą we Wrocławiu o ukończeniu I stopnia biblioterapii.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej

 

logos

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury  i Dziedzictwa  Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury